Jak wspomóc młodą osobę w gorszym okresie?

Dzień dobry Jestem dziewczyną, mam 19 lat Nie ukrywam od razu mówię że ostatnie 2 miesiące były dla mnie szczególnie ciężkie pod względem psychicznym, moja babcia zmarła 2 tygodnie temu, nie zdałam matury z matmy i vzeka mnie poprawka, mama ma problemy finansowe, ojciec totalnie się od wszystkiego odcina.. No po prostu jest mi ostatnio ciężko. Żeby od wszystkiego się odciąć wyjechałam nad morze na tydzień.. I od niedzieli pojawił się dziwny ucisk, mrowiacy pod piersią na żebrach, ale nie na zebrscy, ani nie płucavh, ja nie umiem opisać tego miejsca opisać, No i to nie boli, potem dostałam nerwobóli w klatce w okolicy lewej piersi, takie krótkie kłucie, czasami w plecach po tej samej stronie. W te wakacje podjęłam się pracy sezonowej w magazynie, czasami muszę nosić cięższe skrzynki, albo polpalety. We wtorek musiałam wrócić do pracy i dzisiaj odczuwałam taki dziwny ucisk na klatkę piersiową, nie mocny, ale tak jakby utrudniało mi to branie większych pełniejszych oddechow, teraz już tego nie czuje. Ogólnie jestem cały vzas nerwowa, boje się że za chwile coś się stanie.. No po prostu przez te wydarzenia tak jakbym miała traume, albo coś. Ważę około 48 kg 168 cm ( schudlam odkąd zaczęłam pracować fizycznie, wcześniej ważyłam 55kg) Czy mam udać się na jakąś morfologie, albo coś? Serce bije mi normalnie, cisnienie 98/60 ( mam skłonności do niskiego ciśnienia po mamie) Mama jak była że mną w ciąży to chorowała na nerwice. Przepraszam za taką chaotyczna wypowiedz .. Pozdrawiam

Dzień dobry,

To rzeczywiście trudny okres. Objawy, które opisujesz mogą wynikać z silnego stresu - warto "potrenować" głębokie, przeponowe oddychanie, może jakiś trening relaksacyjny, najlepiej codziennie przed snem. To powinno pozytywnie, czyli minimalizująco, wpłynąć również na Twoją obawę, że coś się stanie. Jeśli to by nie pomogło (dałabym sobie ze dwa tygodnie codziennego relaksu), to mogłabyś wybrać się do psychologa, żeby zajrzeć głębiej w siebie i poradzić sobie z przyczynami stresu.

Zwróć jednak uwagę na to, że to, co opisujesz może mieć też podłoże fizyczne. Najlepiej byłoby wybrać się do lekarza i wykluczyć chorobę (może właśnie przez tę morfologię) albo jakiś rodzaj przemęczenia fizycznego czy kontuzji (jesteś drobną osobą i być może dźwiganie źle na Ciebie wpłynęło).