Stres i wybuchy agresji oraz nerwobóle

jak radzic sobie ze stresem i nerwami.jestem osoba bardzo nerwowa i wybuchowa.chcialbym to zmienic,bo po takim stresie mam straszne nerwobole.czasem sa niedowytrzymania.dziekuje

Witam
Stres to reakcja obronna organizmu na nadmiar. A jak poziom stres jest duży przez dłuższy czas pojawiają się np nerwobóle. Warto z specjalistą zastanowić się nad tym co spowodowało stres. A z takich metod, które można już od teraz wprowadzić w życie jest nawyk codziennego spaceru, lub codziennej przejażdżki rowerem, albo yoga. A czasem po prostu warto zwolnić tempa.
pozdrawiam
anna suligowska

Dzień dobry!

Metody panowania nad nagłymi emocjami, nerwami, metody relaksacji i technik zmiany swojego zachowania opisuje wiele poradników psychologicznych. Skuteczną i stosunkowo szybko dającą pierwsze efekty formą leczenia jest terapia poznawczo-behawioralna. Zawsze kluczowe jest jednak nie tyle wybrana metoda czy nurt terapeutyczny, ale Pana motywacja i zaangażowanie do zmiany.

Pozdrawiam!

Witam, koniecznie trzeba poszukać przyczyn wybuchów w czasie psychoterapii. Nerwobóle jeśli są po takich wybuchach agresji są wyłącznie objawem zmęczenia organizmu i dużego utrzymującego się nadal napięcia w ciele. oprócz psychoterapii polecam pracę z ciałem lub ćwiczenia gimnastyczne.

Są różne sposoby radzenia sobie ze stresem i emocjami- niektórzy stosują relaksacje przy muzyce, inni treningi relaksacyjne z wizualizacjami, można spróbować także technik neurolingwistycznego programowania. Wszystko zależy od tego, co jest przyczyna stresu, a także tego, czy emocje są ujawniane czy blokowane. Rozumiem, ze w Pana przypadku- nie ujawnia Pan emocji właściwym obiektom, adresatom, ale dusi je w sobie, skoro później ujawniają się one w postaci niekontrolowanych wybuchów, a w ciele w postaci nerwobóli.
W podobnych przypadkach polecam spotkanie z psychologiem i psychoterapię, pozwala się to głębiej przyjrzeć funkcjonowaniu jednostki, osobowości a także sposobom regulowaniu emocji, a tym samym poprawić jakość życia i relacji.