Co mogą sugerować tego typu objawy?

Wszystko zaczęło się pół roku temu od duszności które trwały przez około 2 tygodnie. Później pojawiło się uczucie guli w gardle, które mam do dziś, lecz potrafi znikać nawet na miesiąc bądź dłużej, i przeważnie występuje w godzinach wieczornych. Również przez ostatni miesiąc mam zatkana raz jedna a raz drugą dziurkę w nosie bez kataru, a także dziwne uczucie jakby zmęczenia ale nie do końca, ciężko to opisać. Czy objawy te mogą mieć wspólny związek z ciężkim okresem w życiu?

Lek. Bianka Małczuk

Dzień dobry,

Opisywane przez Panią objawy mogą być związane z trudną sytuacją życiową. Wrażenie ucisku, zalegania "czegoś" w gardle może być związane ze stresem. Inną możliwą przyczyną może być również zapalenie zatok (związane z alergią, zanieczyszczeniem powietrza, spadkiem odporności, nieprawidłowościami anatomicznymi), które w postaci przewlekłej zwykle objawia się spływaniem wydzieliny po tylnej ścianie gardła (chociaż nie zawsze można ją łatwo zobaczyć w trakcie badania), zaleganiem wydzieliny w obrębie nozdrzy (czemu towarzyszy tzw. uczucie zatykania nosa). Inną przyczyną może być również refluks żołądkowo-przełykowy. Sugerowałabym w pierwszej kolejności wizytę u lekarza rodzinnego, a następnie prawdopodobnie wskazana byłaby również konsultacja otolaryngologiczna i ewentualnie gastroenterologiczna.