Jak wspomóc starania o ciążę?

Witam. Od ponad roku z partnerem staramy się o dziecko, niestety bez skutku. Ginekolog przepisał mi metoformax, ovarin, activfiolin oraz duphaston. Dodatkowo biorę letrox 125 na niedoczynność tarczycy (plus vigantoletten jako dodatkowa pomoc na tarczycę) oraz od niedawna Setaloft 100 przez lekką depresję. Dziś zrobiłam badanie na płodnosc, wszystko było w normie, tarczyca lekko podwyższona (3 tygodnie temu badanie tarczycy w normie) ale nadal brak owulacji. Jeden z ginekologów u których byłam powiedział że to zespół policystycznych jajników. Co mogę jeszcze zrobić żeby pomoc sobie w poczęciu dziecka? Partner badanie płodności ma dopiero za tydzień. TSH -6.43 FSH - 8.16 LH - 6.39 Estadiol - 53.9 Progesteron - 0.78 Prolaktyna - 23.93 DHEA SO4- 120 Testosteron - 28 AMH hormon antymillerowski -4 Proszę o pomoc i rady, pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

istnieje wiele czynników, które warunkują zajście w ciążę. Czynnikami, które pozytywnie stymulują pary będące na tym etapie związku są między innymi: zdrowy styl życia, aktywność fizyczna, wyeliminowanie czynników stresogennych, jeśli to możliwe wspólny urlop i pogłębianie relacji z partnerem przez rozmowy, budowanie atmosfery bliskości i bezpieczeństwa. Bardzo pomocna na tej drodze może okazać się również opieka lekarska i wykonanie zaleconych badań.

Istnieje wiele różnych schorzeń, które mogą wpłynąć na płodność, dlatego można przeprowadzić badania w celu ich wykluczenia. Badanie krwi jest jednym z podstawowych badań i może pomóc w ustaleniu, czy w organizmie kobiety zachowana jest równowaga hormonalna, która niezbędna jest, by mogło dojść do poczęcia.

Bardzo pomocne bywa badanie krwi pod kątem płodności. Pierwszy etap badania zwykle zaczyna się w trzecim dniu cyklu miesiączkowego. Badanie krwi w tym dniu prowadzone jest, by ocenić poziom hormonów: FSH, LH, prolaktyny. Dwudziestego pierwszego dnia cyklu może być również badany poziom progesteronu. Organizm zwiększa produkcję progesteronu po uwolnieniu jajeczka, dlatego badanie potwierdzi, czy owulacja miała miejsce. Badanie to sprawdzi też, czy odpowiedni poziom progesteronu utrzymuje się fazie lutealnej. Zaczyna się ona dzień po owulacji i trwa od 12 do 16 dni. Innym popularnym badaniem jest badanie ultrasonograficzne. USG w ciąży pozwala sprawdzić, czy macica zbudowana jest prawidłowo, a także, czy jajeczka rozwijają się poprawnie i są wypuszczane z jajnika. Pozawala ocenić też jak działają narządy po owulacji. Wykorzystuje się je również w celu wykluczenia zespołu policystycznych jajników. Badanie USG pozwala także sprawdzić, czy sperma u mężczyzn jest gromadzona i czy prawidłowo krąży. Za pomocą histerosalpingografii można ocenić, czy w macicy występują jakieś nieprawidłowości. Test płodności HSG jest rodzajem prześwietlenia – przez mały cewnik umieszczony w szyjce macicy wstrzykiwany jest barwnik. Następnie wykonuje się zdjęcie macicy i jajowodów, również wnętrze macicy i jajowody mogą zostać na nim uwidocznione. Pozwala to stwierdzić, czy istnieją jakieś rozszerzenia i blokady utrudniające ciążę. Lepiej wykonać je przed ciążą, niż w okresie badania prenatalnego wykonywanego w czasie ciąży. Badanie uwidacznia również endometriozę.

Inne badania zalecane podczas staranie się o dziecko to: laparoskopia, test płodności, test inhibiny, biopsja jąder, a także badanie genetyczne. Szczegółowe informacje znajdzie Pani w artykule poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/przygotowanie-do-ciazy

Pół roku starań, o którym Pani pisze to okres, w którym zrobili Państwo wiele, by szczęśliwie zostać rodzicami. Zapraszamy także do lektury artykułów, które mogą być dla Państwa wsparciem.

https://portal.abczdrowie.pl/8-sposobow-na-szczesliwa-ciaze

https://portal.abczdrowie.pl/jak-szybko-zajsc-w-ciaze

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.