Jak wyciągnąć wkładkę domaciczną gdy nitki weszły do środka?

Jestem kobietą i mam 31 lat. Jestem po dwóch cięciach cesarskich i parę dni temu mój ginekolog założył mi wkładkę do maciczną. Miałam ją zakładaną pod kontrolą usg. Po pierwszym założeniu Pani ginekolog zrobiła mi od razu usg i okazało się że jest założona za płytko. Od razu wyjęła ja i założyła ją powtórnie ale wtedy okazało się ze przy powtórnym włożeniu nici ze spirali weszły razem z nią do środka. Lekarka sprawdziła na usg i powiedziała że teraz wkładka jest dobrze założona a nićmi mam się nie martwić tylko to ona będzie miała kiedyś problem z wyciągnięciem. Mimo wszystko trochę się martwię, bo wszędzie czytam. że na podstawie nici można sprawdzić czy wkładka nie wypadła lub się nie przesunęła. Zastanawiam się również czy można było wyciągnąć zaraz po założeniu tę wkładkę i założyć od razu jeszcze raz tą sama jak zrobiła Pani ginekolog? Proszę też napisać jak będzie wyglądało wyciągnięcie kiedyś tej wkładki jak nici są w środku, czy będzie to jakiś skomplikowany zabieg? I czy jest jakiś sposób aby w tej sytuacji wyczuć czy wkładka się nie przesunęła lub nie wypadła? Czy jak nie ma nici to lekarka przy zwykłym kontrolnym badaniu (bez usg) jest w stanie wyczuć czy ta spirala tam jest na swoim miejscu? Proszę o odpowiedź, bo wciąż o tym myślę i się martwię. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Zakładanie wkładki wbrew pozorom nie jest łatwe, a powodzenie procedury zależy w dużej mierze od umiejętności i doświadczenia lekarza. Zaleca się kobietom by po każdej miesiączce, na podstawie pasków, obserwowały położenie wkładki, co jest obecnie niemożliwe w Pani przypadku. Lekarz może kontrolować jej położenie przy pomocy USG, co nie jest zbyt kłopotliwe, wbrew Pani obawom, wymaga jednak wizyty. Co do usunięcia w przyszłości tak założonej wkładki, to zwykle używa się do zlokalizowania pasków specjalnej pensety, kleszczyków lub higienicznej pałeczki bawełnianej. Nie jest to bardzo skomplikowany, ani bolesny zabieg, więc nie ma się czym przejmować.

Pozdrawiam serdecznie!