Dziękujemy za zadanie pytania.
Upławami nazywa się wszelkie niekrwawe wydzieliny z dróg rodnych kobiety. Wydzielina taka wbrew obiegowym sądom jest jednak czymś codziennym i naturalnym.
Już na kilka miesięcy przed pierwszą miesiączką z pochwy może zacząć się wydobywać przejrzysta lub mleczna wydzielina. Nie jest to jednak powód do niepokoju. Takie upławy są oznaką zdrowia i inicjacji sprawnie działającej kobiecej fizjologii.
Kiedy kobieta regularnie miesiączkuje jej narządy rodne stale wytwarzają pewne ilości fizjologicznej wydzieliny. Upławy tego typu są bardziej obfite, niż w okresie pokwitania, co jest normalne fizjologicznie. Ich cechą charakterystyczną jest to, że pojawiają się obficiej w połowie cyklu miesiączkowego, tuż przed jajeczkowaniem. Składają się one z wydzieliny gruczołów przedsionkowych, gruczołów błony śluzowej, śluzu szyjkowego, itp. Powinny jednak być bezbarwne, bezwonne, śliskie w dotyku, a po wyschnięciu mieć żółtą barwę i konsystencję krochmalu. Niekiedy do wzmożonego wydzielania upławów może również dojść wskutek stosowania spirali wewnątrzmacicznej, której obecność podrażnia pochwę.
Uzasadniony niepokój powinny wzbudzić nietypowe upławy – żółtawe, zielonkawe, brązowe, wodniste, ropne lub lekko zabarwione krwią. Zwłaszcza, gdy towarzyszy im świąd, pieczenie lub ból oraz nieprzyjemny zapach. Wówczas podejrzewamy zakażenie i stan zapalny pochwy i przydatków. Ze swym problemem powinnyśmy zgłosić się do lekarza.
Najczęstszą bezpośrednią przyczyną upławów są zakażenia bakteryjne, grzybicze i pierwotniakowi (rzęsistkowe). Infekcjom tego typu sprzyjają fizjologiczne predyspozycje kobiet, tj. bliskość odbytu i cewki moczowej oraz brak dostatecznej higieny. Ostatnio, coraz częstszą przyczyną zakażeń grzybiczych i bakteryjnych jest nadużywanie antybiotykoterapii, która pozbawia pochwę tzw. bakterii kwaszących. Dobrze jest więc wiedzieć od czego zależy naturalna odporność kobiecych dróg rodnych na infekcje i zakażenia.
Z wyrazami szacunku,
Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Śluz z krwią co to jest i dlaczego? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Ból brzucha i śluz. Co to może oznaczać? – odpowiada Lek. Maja Sidor-Lenkiewicz
- Dlaczego mam taki ból w pochwie? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Silne wyjałowienie pochwy – odpowiada Lek. Magdalena Pikul
- Co oznaczają u mnie te szare upławy? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czego przyczyną może być śluz z krwią w środku cyklu? – odpowiada Lek. Aneta Zwierzchowska
- Obfita wydzielina z pochwy i brak okresu – odpowiada Lek. Jacek Ławnicki
- Upławy - czy muszę iść do ginekologa? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Bakteryjne zakażenie pochwy przy braku współżycia – odpowiada Dr n. med. Bogdan Ostrowski
- Problem dotyczy upławów mojej 10-letniej córki – odpowiada Lek. Karolina Kropiewnicka-Buczek