Jak wygląda grzybica?

Zauważyłam, że w każdym miesiącu kilka dni przed miesiączką moja wydzielina zagęszcza się tak mocno, że jest pozlepiana w kulki i niepłynna (jak ktoś to tu wcześniej określił przypomina trochę ser), gdy tylko dostane okres wszystko wraca do normy aż do następnych 2 dni przed okresem. Czy to normalne czy objaw jakiejś choroby? Dodam że nic mnie nie swędzi ani nie piecze, nie jest nic zaczerwienione oraz wydzielina pachnie neutralnie, a i śluz "płodny" jest przeźroczysty, wygląda jak kurze białko. A i dodam że do ginekologa idę dopiero za 2 miesiące - takie są terminy.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dziękujemy za zadanie pytania.

Upławami nazywa się wszelkie niekrwawe wydzieliny z dróg rodnych kobiety. Wydzielina taka wbrew obiegowym sądom jest jednak czymś codziennym i naturalnym.
Już na kilka miesięcy przed pierwszą miesiączką z pochwy może zacząć się wydobywać przejrzysta lub mleczna wydzielina. Nie jest to jednak powód do niepokoju. Takie upławy są oznaką zdrowia i inicjacji sprawnie działającej kobiecej fizjologii.
Kiedy kobieta regularnie miesiączkuje jej narządy rodne stale wytwarzają pewne ilości fizjologicznej wydzieliny. Upławy tego typu są bardziej obfite, niż w okresie pokwitania, co jest normalne fizjologicznie. Ich cechą charakterystyczną jest to, że pojawiają się obficiej w połowie cyklu miesiączkowego, tuż przed jajeczkowaniem. Składają się one z wydzieliny gruczołów przedsionkowych, gruczołów błony śluzowej, śluzu szyjkowego, itp. Powinny jednak być bezbarwne, bezwonne, śliskie w dotyku, a po wyschnięciu mieć żółtą barwę i konsystencję krochmalu. Niekiedy do wzmożonego wydzielania upławów może również dojść wskutek stosowania spirali wewnątrzmacicznej, której obecność podrażnia pochwę.

Uzasadniony niepokój powinny wzbudzić nietypowe upławy – żółtawe, zielonkawe, brązowe, wodniste, ropne lub lekko zabarwione krwią. Zwłaszcza, gdy towarzyszy im świąd, pieczenie lub ból oraz nieprzyjemny zapach. Wówczas podejrzewamy zakażenie i stan zapalny pochwy i przydatków. Ze swym problemem powinnyśmy zgłosić się do lekarza.
Najczęstszą bezpośrednią przyczyną upławów są zakażenia bakteryjne, grzybicze i pierwotniakowi (rzęsistkowe). Infekcjom tego typu sprzyjają fizjologiczne predyspozycje kobiet, tj. bliskość odbytu i cewki moczowej oraz brak dostatecznej higieny. Ostatnio, coraz częstszą przyczyną zakażeń grzybiczych i bakteryjnych jest nadużywanie antybiotykoterapii, która pozbawia pochwę tzw. bakterii kwaszących. Dobrze jest więc wiedzieć od czego zależy naturalna odporność kobiecych dróg rodnych na infekcje i zakażenia.
Z wyrazami szacunku,
Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl