Jak wyleczyć ziarniniaka obrączkowatego?

Jak wyleczyć ziarniniaka obrączkowatego? Witam, od około 8 miesięcy zmagam się z tą choroba skóry. Zaczęło się od małej plamki na wewnętrznej stronie uda (początkowo myślałam, że to ugryzienie komara, bo troszkę swędziało) po paru dniach takie plamki zaczęły pojawiać się w innych miejscach i z czasem zwiększyły swój obwód oraz swedzialy, diagnoza pierwszego dermatologa była taka że jest to grzybica, dostałam leki przeciwprzybicze oraz maści grzybiczne travocort i travogen, które reszta mnie strasznie uczulily ale to inna sprawa. Później diagnoza lekarza była taka że być może jest to ziarniniak obraczkowaty (ponieważ pojawiły się charakterystyczne grudki) została przepisana mi maść protopic która rownież nie przyniosła spodziewanych efektów aż w końcu miałam przepisana maść betnovate c, po tej maści stan skóry zaczal się poprawiać ale po skończeniu pani dermatolog kazała mi poszukać pomocy u innych lekarzy gdyż ona już rozkłada ręce. Znalazłam lepsza Panią dermatolog, w większym mieście która miała bardzo dobre opinie, po pierwszej wizycie pani doktor również nie miała zastrzeżeń że jest to ziarniniak, poleciła wykonanie biopsji ale mimo wszystko spróbowała leczenia ogólnego i przepisała maść advantan i belogent, po, początkowo ciemnobure grudki zaczęły znikac ale po 3 tygodniach mimo stosowania maści znów zaczęły pojawiać się czerwone mocno swędzące wykwity. Obecnie czekam na biopsję aczkolwiek sama już rozkładam ręce jak sobie z tym poradzic, bo jak widać nic nie przyniosło zamierzonego efektu i tak choroba się nawraca. Jest strasznie uciazliwa, obecnie mam różowe wykwity na obu udach. Bardzo proszę o odpowiedź i pomoc co dalej z tym robic. Pozdrawiam, Ania 22.

W przypadku pojedynczych zmian o charakterze ziarniniaka obrączkowatego najlepsze efekty uzyskuje się, stosując terapię miejscową. Leczenie ogólne stosowane jest w przypadkach rozsianych lub niereagujących na dotychczasowe leczenie miejscowe. Leczenie miejscowe polega na stosowaniu silnych glikokortykosteroidów pod opatrunkiem okluzyjnym lub podawanych we wstrzyknięciu do ogniska chorobowego. W leczeniu ogólnym stosuje się glikokortykosteroidy, cyklosporynę, leki przeciwmalaryczne. Krioterapia za pomocą płynnego azotu lub chlorku etylu także przynosi dobry efekt terapeutyczny.