Co mogą znaczyć zaczerwienienia i liczne grudki wokół ust i brody?

Od około 3 miesięcy borykam się z problemem zaczerwienienia i licznych grudek wokół ust i brodzie, aktualnie liczne grudki pojawiają się również na czole, jednak bez zaczerwienienie. Początkowo lekarz rodzinny zalecił stosowanie maści Elocom, bez rezultatu. W trakcie konsultacji dermatologicznej lekarz rozpoznał trądzik różowaty, przepisując mi maść Rozex, Oxycort i Travocort. Po przeczytaniu ulotek (przeciwwskazania) nie zastosowałam 2 ostatnich maści. Dodatkowo ze względu na rozpoznane u mnie 10 lat temu colitis ulcerosa, lekarz nie zalecił mi antybiotyku doustnego. Terapia kilkutygodniowa z maścią Rozex nie przyniosła efektu. Stosuję zaleconą przez dermatologa dietę (ograniczam spożywanie gorącej herbaty oraz stosowania ostrych przypraw) oraz stosuję zasady pielęgnacji twarzy, w tym nie wykonuję makijażu . Mam 28 lat. Nie stosuje używek. Nie występują u mnie alergie. Choroby współtowarzyszące to: colitis ulcerosa od 10 lat (w tym czasie tylko 3 rzuty z rumieniem guzowatym). Po ponownej wizycie u lekarza rodzinnego, jestem w trakcie przyjmowania Doxycykliny doustnie oraz maści Normacilin, na razie bez wyraźnego efektu. Dodatkowo lekarz stwierdził, że zmiany na skórze twarzy mogą być zapowiedzią rzutu wrzodziejącego zapalenia jelit. Zalecił mi również wykonanie badań krwi moczu i kału. Jestem już zrozpaczona moim stanem. Bardzo proszę o opinię.

Lek. Tomasz Budlewski

proponuje zgłosić się do lekarza dermatologa i kierować się jego zaleceniami.

Dzień dobry :). Proszę umówić się na konsultację do lekarza dermatologa. Lekarz podczas konsultacji obejrzy zmiany, zbada je . Jeśli będzie potrzeba zleci wykonanie dodatkowych badań. I będzie mógł postawić diagnozę oraz wdrożyć odpowiednie leczenie.