Jak zdrowo i bezpiecznie schudnąć po ciąży?

Mam 21 lat, 166 cm i ważę 67 kg, po ciąży moja waga powiększyła się o 11 kg. Co robić, żeby powrócić do tamtej wagi, zaznaczam, że karmię piersią. Co robić, by to zrzucić, jakieś konkretne ćwiczenia? Tabletki na razie odpadają, gdyż boję się o dziecko...
21 LAT ponad rok temu

Witam,
podczas karmienia nie powinno stosować się diety ograniczającej kalorie, zwłaszcza na własną rękę, ponieważ można zaszkodzić sobie i dziecku poprzez brak odpowiedniej ilości energii i składników odżywczych. Może się Pani udać do dietetyka, który ułoży Pani jadłospis norm kalorycznych (na prawidłowe zapotrzebowanie kaloryczne), jednak poprzez dobór odpowiednich składników i wyeliminowanie błędów Pani masa ciała będzie mogła zmaleć.
Dodatkowo nie napisała Pani, jak długo jest Pani po ciąży, jest to informacja przydatna po to, aby określić, czy Pani masa ciała zmniejsza się czy nie. Otóż podczas karmienia nasz organizm chudnie i często powraca do masy ciała sprzed ciąży. Jednak na to potrzeba czasu.
Jeśli chodzi o ćwiczenia, polecam takie, które nie obciążają kręgosłupa. Na początek warto zacząć od długich spacerów czy pływania (zwłaszcza na plecach). Dodatkowo ćwiczenia dla kobiet w ciąży (które również nadają się po ciąży) znajdzie Pani na naszej stronie http://portal.abczdrowie.pl/cwiczenia-dla-kobiet-w-ciazy
Proszę również zapoznać się z zaleceniami:
- Regularne spożywanie posiłków, co 3-4 godziny. Spożywanie 5 małych objętościowo posiłków dziennie. Dzięki temu uniknie Pani tzw. wilczego głodu, a organizm nie będzie magazynował tkanki tuszowej.
- Spożywanie posiłku bez pośpiechu i nieprzejadanie się.
- Dbanie o różnorodność posiłków i potraw:
    5 porcji produktów zbożowych,
    4 porcje warzyw,
    3 porcje owoców,
    2 porcje produktów mlecznych,
    2 porcje tłuszczu (2 łyżeczki oleju),
    1 porcja mięsa lub jego zamienników (ryby, warzywa strączkowe).
- Codzienne spożywanie śniadania.
- Ostatni posiłek spożywany 2-3 godz. przed snem.
- Ograniczenie spożycia soli (produkty typu instant, przekąski).
- Ograniczenie spożycia cukrów prostych (słodyczy, słodkich napojów, słodkich bułek).
- Ograniczenie spożycia tłuszczów pochodzenia zwierzęcego (tłuste sery, mięso czerwone - 2 razy w tygodniu).
- Unikanie produktów typu fast food oraz przetworzonych, gotowych dań, słonych, tłustych przekąsek.
- Zwiększenie spożycia warzyw i owoców (!) - warzywa do każdego posiłku.
- Zwiększenie spożycia ryb - około 2 razy w tygodniu.
- Zwiększenie ilości spożywanych płynów - około 2 l niegazowanej i niesmakowej wody. Unikanie kawy i mocnej herbaty.
- Spożywanie produktów lekkostrawnych. Unikanie smażenia, które powinno być zastępowane gotowaniem, gotowaniem na parze, pieczeniem czy duszeniem.
Pozdrawiam