Jak zinterpretować wynik badania radiologicznego klatki piersiowej?

Witam serdecznie! Mam lat 49. Proszę o konsultację następujących wyników badań: 1)- Badanie RTG z dnia 27 czerwiec 2011. Zdj. PA płuc i boczne kręg. Th: Nawarstwienia opłucnej u podstawy lewego płuca. Cechy rozedmy płuc na obwodzie. Zasercowo na zdjęciu bocznym w segmencie VIII płuca lewego owalne zagęszczenie śr. ok. 20 mm. Serce w normie wieku. Spłycenie kyfozy piersiowej. Zmiany zwyrodnieniowe w kręg. Th. 2) Około połowy sierpnia (między kolejnymi badaniami) ulegam wypadkowi, spadając na plecy z wysok. ok. 4 m i doznaję ogólnego potłuczenia, a szczególnie kręgosłupa piersiowego. Do lekarza jednak nie udaję się. 3) 12 września br. wyniki morfologii: wszystko w normie. 4) 27 września br. wyniki TK kpl. przeglądowe i po dożylnym podaniu kontrastu warstwami 1,25 mm, 2,5 mm i 5 mm. Płuca bez patologicznych zagęszczeń, o prawidłowej powietrzności. Jamy opłucnowe bez wysięku. Zwraca uwagę obecność dość licznych, w przewadze niepowiększonych, węzłów chłonnych śródpiersia (wszystkich grup) oraz wnęk - wielkość węzłów nie przekracza 10 mm w osi krótkiej. W piersiowym odcinku kręgosłupa widoczne cechy zaniku kostnego. Złamanie kompresyjne i zniszczenie górnej części trzonu kręgu Th5. W zakresie objętych badaniem narządów nadbrzusza badanie nie wykazuje istotnej patologii. Kilka drobnych węzłów chłonnych w nadbrzuszu (do ok. 7 mm). Mam również pytanie, czy mój wypadek miał znaczenie na dość duże różnice wyników między RTG z 27 czerwca a tomografią komputerową z 27 września oraz co dalej należy robić? Pozdrawiam.

Witam serdecznie!

Zdjęcie rentgenowskie służy do wstępnej oceny narządów klatki piersiowej oraz kręgosłupa. Tomografia komputerowa jest badaniem dokładniejszym, pozwalającym na uwidocznienie szczegółów i poszerzenie diagnostyki.

W badaniu tomograficznym zwracają uwagę dwie niepokojące sprawy. Pierwsza kwestia to cechy kompresyjnego czyli uciskowego złamania oraz zniszczenia piątego kręgu piersiowego (TH5). Zapewne konsekwencja doznanego przez Pana upadku. W związku z tym radzę jak najszybciej zgłosić się do lekarza ortopedy, który ustali jakie powinno być postępowanie, być może konieczne będzie leczenie operacyjne.

Druga kwestia to powiększone węzły chłonne opisywane także w badaniu tomograficznym. Przyczyny mogą być różne i wymagają diagnostyki. Istotne jest to czy pali Pan papierosy, jaki rodzaj pracy Pan wykonuje (kontakt z pyłami, gazami, substancjami chemicznymi we wdychanym powietrzu), czy choruje Pan na jakiekolwiek schorzenia, czy przyjmuje Pan leki oraz czy ma Pan jakiekolwiek dolegliwości/objawy chorobowe.

Powiększenie węzłów chłonnych może wynikać z przewlekłego palenia tytoniu, nawracających infekcji górnych dróg oddechowych, gruźlicy, pracy w warunkach narażenia na wdychanie różnych substancji, konsekwencji zażywania niektórych leków, chorób nowotworowych (np. raka płuc) oraz innych schorzeń (np. sarkoidoza).

Wniosek stąd wypływa jeden - konieczna jest osobista wizyta u lekarza i diagnostyka, być może w warunkach szpitalnych. Proponuję udać się na początek do lekarza internisty, który w rozmowie z Panem uzupełni konieczne informacje i skieruje Pana na diagnostykę do pulmonologa lub bezpośrednio do szpitala.

Pozdrawiam serdecznie!