Jak zmniejszyć objawy refluksu?

Dzień dobry. Ostatnia gastroskopia (4.02.2023) pokazała, że mam chorobę refluksu III stopień za Hill. Mam tę chorobę juz od 6 lat ( obecnie mam lat 28), aczkolwiek pierwsza diagnostyka pokazała stopień I. Następne gastroskopie nie opisywały stopnia, ale za każdym razem stwierdzono niewydolnośc wpustu. Moje pytanie brzmi więc tak: Skoro jest III stopień, czy to znaczy, że leczenie i diety nie pomagają, czy to może być przejściowe ( teraz gorzej pracuje wpust), ale da się wrócić do wcześniejszych stadiów? Nie palę, nie piję, nie jem słodyczy ani ciężkostrawnych potraw. Czy da się przymknąć ten wpust chociaż teoretycznie trochę? Bo psychicznie tego się nie da wytrzymać. Z góry dziękuję

Może to oznaczać poważne uszkodzenie błony śluzowej przełyku, spowodowane ciągłym cofaniem się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. Leczenie choroby refluksowej zwykle wymaga długoterminowej terapii, w tym zmiany stylu życia, diety, a także leków. Leki stosowane w leczeniu choroby refluksowej obejmują inhibitory pompy protonowej, które zmniejszają ilość kwasu w żołądku oraz leki zwiększające napięcie dolnego zwieracza przełyku, co pomaga zapobiec cofaniu się kwaśnej treści żołądkowej.

W niektórych przypadkach, chirurgiczne leczenie choroby refluksowej również jest prowadzone.

Ważne jest, aby przestrzegać zaleceń dotyczących diety, unikać potraw i napojów, które mogą nasilać objawy choroby refluksowej, takich jak kawa, alkohol, słodkie napoje, pikantne i tłuste potrawy, a także unikać jedzenia przed snem i spać na odpowiednio do tego przygotowanym łóżku.

Myślę, że warto również rozważyć konsultację z dobrym osteopatą.

Warto skonsultować się z lekarzem, który poprowadzi Cię przez proces leczenia i dostosuje odpowiednie leczenie do Twojego indywidualnego przypadku. Bardzo ważne jest również skonsultowanie się z dietetykiem klinicznym, który holistycznie podejdzie do problemu.

Pozdrawiam

mgr Klaudia Ułamek

Dietetyk kliniczny, psychodietetyk Częstochowa oraz online

Zapraszam do zapoznania się z informacjami o mnie oraz lokalizacją i opiniami pacjentów -> https://goo.gl/maps/KtvQ39gWCpKhBLzj8