Jak zwalczyć lęk przed zawałem serca?

Witam, Od 2 lat leczę się na nerwicę lękową, dodam, że 2 miesiące temu odstawiłam leki, mój lęk to paniczny strach przed zawalem serca - boję się, że nagle stanie i nikt mnie nie uratuje. Miałam robione setki badań, ekg już nie zliczę, ostatnio miałam 2 miesiące temu robione ekg, zakrzepicę, tomograf głowy, badania z krwi - wyniki dobre. Odczuwam dziwne bóle w obrębie klatki piersiowej, kłucia i bóle piersi. Dodam, że mam stwierdzoną londozę szyjną i kytofozę piersiową też spowodowaną moją tuszą - niestety. Pół roku temu straciłam nagle męża - wyszedł do pracy i nie wrócił (pękł mu tętniak na mózgu), mój lęk się spotęgował o tyle, że zostałam sama z synkiem, bardzo chciałabym go wychować, mam 33 lata. Mam pytanie: czy zawał serca pojawia się nagle, czy może się nagle pojawić, skoro szpitalnie jestem przebadana i mam wykluczoną wieńcówkę i niedokrwienie? Co jaki czas powtarzać ekg? Dodam, że mój lekarz rodzinny nie chce już mi dawać skierowań na ekg… Pozdrawiam i proszę o fachową wypowiedź. marta

Witam!
Opisane przez Panią objawy mogą świadczyć o zaburzeniu psychosomatycznym. Czynniki stresujące, których teraz Pani doświadcza, a także lęk przed chorobą jaką jest zawał serca może potęgować objawy somatyczne. Dlatego proponowałabym, aby swoje objawy skonsultowała Pani z psychologiem.
Jest Pani przebadana pod kątem somatycznym, ale mimo wszystko nie stanowi to dla Pani potwierdzenia, że jest wszystko w porządku. Podczas spotkań z psychologiem będzie mogła Pani zastanowić się skąd ten lęk przed zawałem serca, spróbować go przepracować i znaleźć inne sposoby rozładowywania swoich emocji negatywnych.
Proszę pamiętać, że jednym z czynników wywołujących zawał serca jest stres, nad którym powinna Pani popracować. Myślę, ze skoro nie ma Pani predyspozycji do choroby wieńcowej to raczej powinna się Pani zająć "oswajaniem" lęku o serce niż potęgować go przez myśli o chorobie. Listę specjalistów psychologów może Pani znaleźć nawet na stronie naszego portalu.
Proszę zawalczyć o siebie... dla siebie.
Pozdrawiam

Witam,

zalecam leczenie metodą psychoterapii poznawczo - behawioralnej - podejście to wykazuje wysoką skuteczność w leczeniu zaburzeń lękowych, np. lęk paniczny.

Pozdrawiam serdecznie