Jak zwiększyć wagę dziecka?

Witam. Mój dwuletni Synek waży zaledwie 10 kg. Jest przy tym bystry, inteligentny, wesoły, wypowiada wszystkie zasłyszane słowa, buduje normalne zdania, liczy do 10, recytuje wierszyki. Robiłam mu morfologię - wszystkie wyniki w normie lub na granicy. Tylko ta waga.....Dodam, że ja zawsze byłam szczupła, mąż - przeciwnie. A jemu waga na 10 kg stanęła kilka miesięcy temu jak zaczarowana. Niepokoić się czy czekać?
KOBIETA, 44 LAT ponad rok temu

Dzień dobry,

Jeżeli badania biochemiczne są prawidłowe, to narzazie nie ma co się martwić. Proszę przez kolejne 2-3 miesiące sprawdzać jak zmienia się waga i wzrost dziecka. Być może odziedziczył geny po mamie. Czy sprawdzała Pani na którym centylu siatki snek się rozwija - prawidłowo 25-75 centyl.
Przez ten okres proszę karmić zdrowo dziecko, podawać mu warzywa i owoce lub świeżo wyciskane soki. W ramach podwieczorka serwować budyń z syropem owocowym, kisiel lub kaszkę mannę na słodko. Zdrowe jest także prawdziwe kakao. Nie podaje Pani informacji jaki dziecko ma apetyt, co je.
Cz podaje Pani jakieś witamin synkowi? Jeśli nie proszę wprowadzić tran, zawierający witaminę D.
Pozdrawiam,
Aneta Kościołek

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Co zrobić aby zwiększyć wagę?

Witam jestem szczupla kobieta mam 27 lat wzrost ok 156 cm a waze jedynie 43 kg tak jest od kilku lat nie wliczajac moich dwoch ciaz a ktorycj tez bardzo duzo nie przytylam bo jakos 10 kg napewno nie wiecej i zaraz szybko wrocilam do swojej wagi. Jem duzo a mimo to mam. problem z nabraniem wagi. Nie odchidzam sie nie zaluje sobie jedzenia jem wszystko owoce warzywa ryby makarony ziemniaki a waga moja stoi w miejscu a lata uciekaja. Chcialabym sie dowiedziec co mozna zrobic abym przytyla. Poz
KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,
Na początku zalecam zrobić badania np. na cukier oraz nadczynność tarczycy. Jeżeli z badań wyjdzie wszystko w porządku należałoby szukać przyczyny w diecie. Powinna Pani skupić się nad tym co zjada, a nie tylko ile. Często spożywamy jedzenie niezdrowe, złej jakości, wysokokaloryczne ale tak naprawdę ubogie w ważne składniki odżywcze. W ten sposób wcale nie odżywiamy swego organizmu.
W tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pani temat, aby zalecić konkretny jadłospis. Musiałabym zebrać wywiad żywieniowy i zdrowotny. Muszę się zorientować jaki jest Pani styl życia, stan zdrowia, ile ma Pani czasu na przygotowywanie posiłków, jakie są Pani preferencje smakowe itp. Jeżeli byłaby Pani zainteresowana współpracą to zachęcam do kontaktu drogą milową.
Nie mniej jednak powinna Pani spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny, o podobnych porach każdego dnia. Pierwszy posiłek należy zjadać nie później niż 1 godzinę po przebudzeniu, natomiast ostatni na 1-2 godziny przed snem. Należy pić 1-2 litry płynów dziennie, przede wszystkim pomiędzy posiłkami. Powinno się pić wodę mineralną, a także soki owocowe, soki owocowo-warzywne oraz warzywne (najlepiej świeżo wyciskane). Pomiędzy posiłkami wskazane jest sięganie po zdrowe przekąski: orzechy, nasiona, pestki, suszone owoce. Nie należy pomijać żadnego z wyznaczonych posiłków. Powinna Pani unikać produktów, które powodują biegunki lub inne dolegliwości jelitowo- żołądkowe. Przed snem można wypić melisę lub szklankę ciepłej wody z miodem.
W celu zwiększenia masy ciała powinna Pani być na tzw. bilansie dodatnim czyli dostarczać więcej kalorii niż Pani zużywa. Proszę wyliczyć swoją czynną przemianę materii i tak dobrać jadłospis, aby energetyczność diety ją przewyższała. Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem diety zachęcam do kontaktu, chętnie pomogę.
kontakt: tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

0

Dzień dobry,

zwiększenia masy ciała jest możliwe, ale jest to trudny proces i powinien być kontrolowany przez dietetyka ( tak, aby były zauważalne efekty).

Ważna jest kaloryczność diety, ale także to ile jest tam białka, tłuszczy czy węglowodanów.

Pozdrawiam
Joanna Wardenga

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak zwiększyć zrzucanie wagi?

Witam nazywam sie Natalia mam 162 cm wzrostu i waze 43kg . Mam jednak duzo tluszczu na nogach (uda i lydki) oraz troche na brzuchu Chcialabym to zgubic . Jem tylko sniadanie i obiad , slodycze ograniczylam do min. , cwicze tez 3-4 razy w tyg . Moja dieta itd trwa miesiac a waga spadla bardzo malo ... Co zrobic zeby to zgubic szybciej ?
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

Pani BMI wynosi poniżej 16.5 czyli zdecydowanie poniżej normy. Przy takiej masie ciała nie może mieć Pani taknki tłuszczowej, która byłaby w jakikolwiek widoczny. Powinna Pani koniecznie zaprzestać stosowania diety i podnieść masę ciała do bezpiecznego, zdrowego poziomu, gdyż w innym wypadku ryzykuje Pani niedożywienie i poważne konsekwencje zdrowotne. Jeżeli ze względów emocjonalnych ma Pani problem z zaprzestaniem diety - sugeruję wizytę u terapeuty wspomagającego osoby z zaburzeniami odżywiania takimi jak anoreksja.

0
Dr Krystyna PogoĹ
Dr Krystyna PogoĹ

Waga 43 kg przy wzroście 162 to zdecydowana niedowaga. Co więcej dwa posiłki dziennie przy aktywności fizycznej to stanowczo za mało. Dlaczego przy tak niewielkim masie ciała chce Pani jeszcze chudnąć? Skąd wziął się negatywny obraz samej siebie? Co więcej na tak restrykcyjnej diecie nie schudnie Pani, a co najwyżej doprowadzi się do poważnych niedoborów. Powinna Pani spożywać regularnie 5 posiłków dziennie bogatych w warzywa, owoce, kasze, pieczywo pełnoziarniste, tłuszcze roślinne, ryby, orzechy. Przy takiej wadzeni zdecydowanie nie powinna Pani dążyć do chudnięcia. Można co najwyżej przy pomocy trenera osobistego dążyć do wymodelowania pewnych części ciała.

Witam,

W tym momencie Pani BMI wskazuje na niedowagę. Nie powinna się Pani odchudzać. Zbyt niska waga jest niebezpieczna. Nie może Pani jadać jedynie 2 posiłków dziennie. Głodzenie się do niczego dobrego nie doprowadzi. . Nie redukuje Pani swojej diety zbyt mocno bo efekty mogą być odwrotne do zamierzonych. Stosując dietę bardzo niskokaloryczną zwalniamy przemianę materii a organizm przechodzi w ,,stan oszczędzania'' i przed obawą o utratę składników odzywczych zaczyna robić zapasy rezerwę w postaci tkanki tłuszczowej. Oprócz kaloryczności ważny jest także stosunek składników odżywczych. Dieta musi być pełnowartościowa i odpowiednio zbilansowana. Posiłki powinny być jedzone regularnie w odstępach około 3h. Kolację najlepiej zjadać około 3h przed snem.
Proszę zadbać o zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę, która dostarczy wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Dieta powinna być dobrana indywidualnie i uwzględniać Pani dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem prawidłowego jadłospisu zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty