Jaka chemia przy G3?

Moja mama jest po mastektomii lewej piersi, guz wielkości 3,5 cm na 2 cm, stopień złośliwości G3, węzły niby czyste, ale delikatnie powiekszone, usunięto 10 węzłów do badania. Jaka może być chemia i jak długo bedzie trwało leczenie? Czy w ogóle konieczna jest chemioterapia, skoro nie ma przerzutów? Czy węzły mogą być powiększone, ponieważ organizm się bronił?
ponad rok temu

Witam serdecznie!

Chemioterapia będzie konieczna ze względu na duży wymiar guza oraz wysoki stopień złośliwości raka (G3 - oznacza najbardziej agresywną postać nowotworu). Zazwyczaj konieczne jest 6 cykli chemioterapii, składającej się z trzech leków - tzw. schemat FAC. Pacjentki nazywają ten rodzaj leczenia czerwoną chemią, ze względu na zabarwienie jednego z podawanych leków. Znaczenie ma, czy w węzłach są przerzuty raka, określone w ich badaniu histopatologicznym, a nie to czy są powiększone - powiększone mogą być z różnych przyczyn, choćby odczynowo, czyli reakcja na to, co się dzieje w najbliższym otoczeniu. Znaczenie ma natomiast jeszcze to, czy rak jest hormonozależy, czy nie (obecność receptorów hormonalnych, określana w badaniu tkanki wyciętego raka). Jeżeli rak posiada dodatnie receptory hormonalne, można zastosować tzw. hormonoterapię.

Więcej na ten temat: http://portal.abczdrowie.pl/hormonoterapia-w-raku-piersi.

Pozdrawiam serdecznie