Zapytaj lekarza

7 4 0 , 5 2 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jaka chemia przy G3?

Moja mama jest po mastektomii lewej piersi, guz wielkości 3,5 cm na 2 cm, stopień złośliwości G3, węzły niby czyste, ale delikatnie powiekszone, usunięto 10 węzłów do badania. Jaka może być chemia i jak długo bedzie trwało leczenie? Czy w ogóle konieczna jest chemioterapia, skoro nie ma przerzutów? Czy węzły mogą być powiększone, ponieważ organizm się bronił?
ponad rok temu

Terapia celowana w leczeniu raka

Witam serdecznie!

Chemioterapia będzie konieczna ze względu na duży wymiar guza oraz wysoki stopień złośliwości raka (G3 - oznacza najbardziej agresywną postać nowotworu). Zazwyczaj konieczne jest 6 cykli chemioterapii, składającej się z trzech leków - tzw. schemat FAC. Pacjentki nazywają ten rodzaj leczenia czerwoną chemią, ze względu na zabarwienie jednego z podawanych leków. Znaczenie ma, czy w węzłach są przerzuty raka, określone w ich badaniu histopatologicznym, a nie to czy są powiększone - powiększone mogą być z różnych przyczyn, choćby odczynowo, czyli reakcja na to, co się dzieje w najbliższym otoczeniu. Znaczenie ma natomiast jeszcze to, czy rak jest hormonozależy, czy nie (obecność receptorów hormonalnych, określana w badaniu tkanki wyciętego raka). Jeżeli rak posiada dodatnie receptory hormonalne, można zastosować tzw. hormonoterapię.

Więcej na ten temat: http://portal.abczdrowie.pl/hormonoterapia-w-raku-piersi.

Pozdrawiam serdecznie

Specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu publikacji specjalistycznych z zakresu kardiologii, onkologii oraz chorób wewnętrznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy