Jaka dieta jest odpowiednia dla 15-latki?

Witam. Mam 15 lat i ważę 73 kg przy wzroście 172 cm, chciałabym schudnąć, ale niestety nie wiem jak. Czy jakaś dieta jest dla mnie dobra?
15 LAT ponad rok temu

Witam,

Twoje BMI (wskaźnik masy ciała) wynosi 24,7. Oznacza to, że zbliżasz się do górnej granicy nadwagi. Powinnaś, zatem zacząć zwracać uwagę na swój styl życia i odżywiania. Najodpowiedniejszą dieta dla Ciebie, jak i dla każdego, powinno być wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych. Nie stosuj restrykcyjnych diet odchudzających, ponieważ mogą Ci one bardziej zaszkodzić, aniżeli pomóc.

Przede wszystkim:
Zacznij od spożywania 4-5 posiłków w ciągu dnia, co 3-4 godziny. Powinny być lekkie i małe objętościowo. Nigdy się nie przejadaj i jedz powoli, wtedy Twój mózg szybciej dostanie informację o nasyceniu, a Ty zjesz mniej.

Codzienny jadłospis każdej osoby, nawet otyłej czy z nadwagą, powinien obejmować:
- 5 porcji produktów zbożowych,
- 4 porcje warzyw,
- 3 porcje owoców,
- 2 porcje produktów mlecznych,
- 2 porcje tłuszczu (2 łyżeczki oleju),
- 1 porcja mięsa lub jego zamienników (ryby, rośliny strączkowe).
Pij przynajmniej 2 l wody niegazowanej i niesmakowej dziennie. Unikaj słodkich i gazowanych napojów.

Unikaj takich produktów, jak: fast foody, słone przekąski, chipsy, słodycze, słodkie bułki, ciasta, ciasteczka oraz gotowe dania. Można je zastąpić: galaretką z owocami, kisielem, batonem z ziarnami i owocami.

Produkty nie powinny być smażone, ale gotowane na parze, pieczone lub duszone. Najlepiej, aby posiłki były urozmaicone, dzięki temu nie znudzą się, a organizm będzie otrzymywał wszystkie niezbędne składniki.

Pamiętaj też o codziennej aktywności fizycznej. Ćwicz przynajmniej 30 minut dziennie. Rób to, co najbardziej lubisz, poczynając od szybkiego spaceru do bardziej męczących ćwiczeń. Przykłady znajdziesz na stronie www.abccwiczenia.pl.

Pamiętaj, że najważniejsze jest zdrowie i zdrowe odżywianie!

Pozdrawiam.