Nadwaga u 15-latki

Mam 15 lat i ważę ponad 60 kg. Chciałabym schudnąć na wakacje ok. 10 kilogramów. Chcę przejść na dietę po raz pierwszy w życiu. W szkole na zajęciach wychowania fizycznego dużo ćwiczę, jednak duży brzuch utrudnia mi niektóre ćwiczenia. Jak bezpiecznie zrzucić te kilogramy i wystający brzuch? Dziękuję za odpowiedź.

ponad rok temu

Wskazówki dla grzybiarzy

Witam!

Nie podałaś, jakiego jesteś wzrostu, dlatego nie mogę ocenić czy masz nadwagę lub otyłość. Po pierwsze, musisz pamiętać, że jesteś w wieku dojrzewania i aktywnego wzrostu, dlatego niebezpieczne będą dla Ciebie odchudzające diety restrykcyjne. Powinnaś nauczyć się prawidłowych zasad odżywiania i je stosować.

Z tego, co napisałaś, masz problemy z tkanką tłuszczową szczególnie w okolicach brzucha. Dlatego zalecam aktywność fizyczną codziennie po minimum 30 minut. Możesz wykonywać dowolne ćwiczenia, które nie sprawiają Ci trudności. Z czasem będziesz mogła wykonywać trudniejsze, ale nie możesz doprowadzić do tego, aby sport sprawiał Ci ból. Znajdź dyscyplinę najodpowiedniejszą dla Ciebie, próbuj wszystkiego. Oprócz aktywności poza domem, np. w fitness klubie, na rowerze czy basenie, proponuję również ćwiczenia w domu. Na tej stronie znajdziesz ich przykłady: www.abccwiczenia.pl.

Zwróć również uwagę na to, co jesz. Być może nie odżywiasz się regularnie, jesz niezdrowe produkty i nawet o tym nie wiesz. Podam Ci kilka podstawowych zasad dotyczących zdrowego żywienia.

Dbaj o różnorodność spożywanych produktów:
- 5 porcji produktów zbożowych (pełnoziarniste pieczywo, kasze, makarony, ziemniaki oraz płatki zbożowe),
- 4 porcje warzyw,
- 3 porcje owoców,
- 2 porcje produktów mlecznych (napoje fermentowane: kefir, jogurt, maślanka; sery twarogowe),
- 2 porcje tłuszczu (2 łyżki oleju roślinnego),
- 1 porcja mięsa lub jego zamienników (ryby, warzywa strączkowe).

Regularnie spożywaj 4-5 małych objętościowo posiłków co 3-4 godziny. Spożywaj posiłki powoli. Unikaj słodyczy, ciast, ciasteczek, słodkich bułek, słodkich, gazowanych napojów i cukru. Ograniczaj spożycie fast foodów, tłustych potraw, słonych przekąsek. Pij codziennie przynajmniej 1,5 l wody niegazowanej.

Możesz również wybrać się do dietetyka, aby ustalił Ci indywidualną dietę. Jednak najpierw spróbuj przestawić się na zdrowe nawyki żywieniowe i zobacz, czy są efekty. Pamiętaj jednak, że aby utarta wagi była trwała, musi minąć trochę czasu. Optymalna utrata masy ciała to 0,5 - 1 kg na tydzień.

Powodzenia!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty