Nadwaga u 15-latki

Mam 15 lat i ważę ponad 60 kg. Chciałabym schudnąć na wakacje ok. 10 kilogramów. Chcę przejść na dietę po raz pierwszy w życiu. W szkole na zajęciach wychowania fizycznego dużo ćwiczę, jednak duży brzuch utrudnia mi niektóre ćwiczenia. Jak bezpiecznie zrzucić te kilogramy i wystający brzuch? Dziękuję za odpowiedź.

ponad rok temu

Witam!

Nie podałaś, jakiego jesteś wzrostu, dlatego nie mogę ocenić czy masz nadwagę lub otyłość. Po pierwsze, musisz pamiętać, że jesteś w wieku dojrzewania i aktywnego wzrostu, dlatego niebezpieczne będą dla Ciebie odchudzające diety restrykcyjne. Powinnaś nauczyć się prawidłowych zasad odżywiania i je stosować.

Z tego, co napisałaś, masz problemy z tkanką tłuszczową szczególnie w okolicach brzucha. Dlatego zalecam aktywność fizyczną codziennie po minimum 30 minut. Możesz wykonywać dowolne ćwiczenia, które nie sprawiają Ci trudności. Z czasem będziesz mogła wykonywać trudniejsze, ale nie możesz doprowadzić do tego, aby sport sprawiał Ci ból. Znajdź dyscyplinę najodpowiedniejszą dla Ciebie, próbuj wszystkiego. Oprócz aktywności poza domem, np. w fitness klubie, na rowerze czy basenie, proponuję również ćwiczenia w domu. Na tej stronie znajdziesz ich przykłady: www.abccwiczenia.pl.

Zwróć również uwagę na to, co jesz. Być może nie odżywiasz się regularnie, jesz niezdrowe produkty i nawet o tym nie wiesz. Podam Ci kilka podstawowych zasad dotyczących zdrowego żywienia.

Dbaj o różnorodność spożywanych produktów:
- 5 porcji produktów zbożowych (pełnoziarniste pieczywo, kasze, makarony, ziemniaki oraz płatki zbożowe),
- 4 porcje warzyw,
- 3 porcje owoców,
- 2 porcje produktów mlecznych (napoje fermentowane: kefir, jogurt, maślanka; sery twarogowe),
- 2 porcje tłuszczu (2 łyżki oleju roślinnego),
- 1 porcja mięsa lub jego zamienników (ryby, warzywa strączkowe).

Regularnie spożywaj 4-5 małych objętościowo posiłków co 3-4 godziny. Spożywaj posiłki powoli. Unikaj słodyczy, ciast, ciasteczek, słodkich bułek, słodkich, gazowanych napojów i cukru. Ograniczaj spożycie fast foodów, tłustych potraw, słonych przekąsek. Pij codziennie przynajmniej 1,5 l wody niegazowanej.

Możesz również wybrać się do dietetyka, aby ustalił Ci indywidualną dietę. Jednak najpierw spróbuj przestawić się na zdrowe nawyki żywieniowe i zobacz, czy są efekty. Pamiętaj jednak, że aby utarta wagi była trwała, musi minąć trochę czasu. Optymalna utrata masy ciała to 0,5 - 1 kg na tydzień.

Powodzenia!