Dieta dla 15-latki przy wzroście 180 cm i wadze 80 kg?

hej mam na imie monika i mam 15 lat mam 180m i waze ok 80 kilogramów chiała bym schudnąć przynajmniej 20 kilo wcześniej ie podejmowałam się zadnych diet jadłospis dnia rano nie jem , 12 kanapki w szkole 16 obiad 18-19 kolacja

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Przede wszystkim należałoby wprowadzić modyfikacje w codziennym jadłospisie. Ważna dla uregulowania tempa metabolizmu jest regularność spożywanych posiłków, dlatego konieczne byłby je zwiększenie do liczby 5 mniejszych. Kluczowym posiłkiem jest śniadanie, które bezwzględnie powinno być spożywane. Wprowadzając pierwszy posiłek dopiero o 12, wykształca się w organizmie tendencję do "oszczędzania" energii, przez co odkłada on jej zapasy w postaci tkanki tłuszczowej.
Jeśli masz problem z brakiem apetytu rano, zamiast kanapek możesz zjeść owsiankę z owocami, lub jogurt z płatkami, orzechami i owocami.
Wskazana jest też rezygnacja ze słodyczy (w tym również pieczywa cukierniczego typu drożdżówki, pączki, ciastka francuskie itp.), napojów słodzonych (dosładzanie kawy i herbaty, gotowe soki, wody smakowe)
oraz słonych przekąsek typu chipsy, krakersy.
Należy natomiast zwiększyć spożycie produktów mlecznych (jogurtów naturalnych , kefirów, maślanek, mleka), chudego mięsa i ryb, owoców i warzyw oraz pełnoziarnistych produktów zbożowych (ciemne pieczywo, kasze, ryż brązowy, makaron razowy, płatki owsiane, płatki razowe, otręby).
Proponuję zwiększyć aktywność fizyczną, poprzez regularne ćwiczenia lub dowolną formę sportu.

Witaj,
Prawidłowa waga dla Twojego wzrostu mieści się w zakresie 70-72kg, czyli około 8-10 kg mniej. Oczywiście proces odchudzania to nie tylko dieta, ale również aktywność fizyyczna, która modeluje ciało. Aby uzyskać upragnioną wagę zmień dotchczasowe nawyki żywieniowe, pomoże Ci w tym ten artykuł: http://portal.abczdrowie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe. Koniecznie musisz spożywać regularnie posiłki - 4-5 w ciągu dnia. Zawsze jedz śniadanie przed wyjściem z domu. Kaloryczność Twojej diety powinna wynosić około - 1200 - 1500 kcal. Staraj się spożywać koniecznie od 4-5 posiłków w ciągu dnia, aby organizm na bieżąco spalał kalorie, a nie odkładał je na potem. Zapoznaj się z zasadami zdrowego odchudzania: http://portal.abczdrowie.pl/zasady-zdrowego-odchudzania i wprowadź je w życie. Czasem wyweliminowanie błędów żywieniowych ułatwia utratę kalorii. Oczywiście z fast -foodów powinnaś zrezygnować jak również powinnaś ograniczyć słodycze. Pij zieloną herbatę, zamiast napojów słodzonych pij wodę mineralną z jodem. Pozdrawiam, mgr Aneta Kościołek

Witam, przede wszystkim popełniasz podstawowy błąd, a mianowicie nie jesz śniadań. Śniadanie powinno być spożywane do godziny po obudzeniu się z tego powodu, iż przyspiesza tempo metabolizmu (które jest spowolnione po nocy), dodatkowo dzięki niemu masz lepszą koncentrację w ciągu dnia. Pozostałe posiłki możesz spożywać o takich porach jak dotychczas. Zastanów się jednak nad ich objętością i jakością. Unikaj produktów smażonych, w panierce, tłustych oraz słodkich. Więcej przeczytasz na naszym portalu w dziale zdrowe odżywianie. Pamiętaj też o regularnej aktywności fizycznej. Minimum na utratę tłuszczu to 30 minut ciągłego i w miarę intensywnego wysiłku fizycznego. Pozdrawiam.