Odchudzanie u 16-latki, która waży 79 kg przy 172 cm wzrostu

Witam,mam 16 lat ważę 79kg przy wzroście 172.Chciałabym schudnąć mam rozstępy . Proszę o odpowieć i radę co zrobić.
16 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Nadmierne kilogramy, będące często efektem wieloletniego nieprawidłowego stylu życia, powinny być redukowane stopniowo, poprzez wprowadzenie zasad zdrowego odżywiania i regularną aktywność fizyczną.
Zalecałabym natomiast wprowadzenie 5 posiłkowego trybu żywienia - jedząc mniej, ale częściej regulujemy tempo metabolizmu i zapobiegamy uczuciu głodu pomiędzy posiłkami (będącego podstawową przyczyną podjadania).
Wskazana jest też rezygnacja ze słodyczy (w tym również pieczywa cukierniczego typu drożdżówki, pączki, ciastka francuskie itp.), napojów słodzonych (dosładzanie kawy i herbaty, gotowe soki, wody smakowe)
oraz słonych przekąsek typu chipsy, krakersy.
Należy natomiast zwiększyć spożycie produktów mlecznych (jogurtów naturalnych , kefirów, maślanek, mleka), chudego mięsa i ryb, owoców i warzyw oraz pełnoziarnistych produktów zbożowych (ciemne pieczywo, kasze, ryż brązowy, makaron razowy, płatki owsiane, płatki razowe, otręby).
Polecam też wprowadzenie codziennych ćwiczeń lub dowolnej formy sportu.

Witaj,
musisz zastosować racjonalną dietę odchudzającą. Pamiętaj ,że jej kaloryczność nie może być zbyt niska bo to może spowolnić tempo przemian metabolicznych i utrudnić odchudzanie. Nie stosuj żadnej diety dostarczającej mniej niż 1600-1800 kcal.
Jedz 5 posiłków dziennie. Jasne pieczywo zamień na pełnoziarniste. Zrezygnuj z fastfoodów i słodzonych napojów gazowanych. Ogranicz słodycze. Do każdego posiłku spożywaj dodatek warzyw. Codziennie wypijaj ok 2 litrów niegazowanej wody mineralnej. Koniecznie zacznij również uprawiać regularną aktywność fizyczną.
Pozdrawiam
Marzena Rojek