Jak schudnąć 20 kg w ciągu 8 miesięcy?

Mam 16 lat. Ważę 86 kilo przy wzroście 174. Jestem umięśniona, mam sportową sylwetkę, ale bez wcięcia w talii, trochę mam też nagromadzonego tłuszczu. Zależy mi aby zrzucić około 20 kilo w przeciągu 8 miesięcy. Jak tego dokonać? Co zmienić w swoim życiu? Prosiłabym o dokładny opis.
16 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Zalecane tempo odchudzania to 0,5 kg/tydzień. Warto byłoby jednak przed ustaleniem programu żywieniowego i wprowadzeniem modyfikacji w tym zakresie, skonsultować się ze specjalista i dokonać pomiaru składu ciała, aby ocenić jaki jego procent stanowi tkanka mięśniowa a jaki tkanka tłuszczowa.
W kwestii wprowadzenia prawidłowych nawyków żywieniowych zalecam zastosowanie 5 posiłkowego trybu żywienia - jedząc mniej, ale częściej regulujemy tempo metabolizmu i zapobiegamy uczuciu głodu pomiędzy posiłkami (będącego podstawową przyczyną podjadania).
Wskazana jest też rezygnacja ze słodyczy (w tym również pieczywa cukierniczego typu drożdżówki, pączki, ciastka francuskie itp.), napojów słodzonych (dosładzanie kawy i herbaty, gotowe soki, wody smakowe)
oraz słonych przekąsek typu chipsy, krakersy.
Należy natomiast zwiększyć spożycie produktów mlecznych (jogurtów naturalnych , kefirów, maślanek, mleka), chudego mięsa i ryb, owoców i warzyw oraz pełnoziarnistych produktów zbożowych (ciemne pieczywo, kasze, ryż brązowy, makaron razowy, płatki owsiane, płatki razowe, otręby).