Czy da się schudnąć 10 kilogramów w miesiąc?

witam mam 17 lat i mam tak zwane dwa brzuchy chciałam bym schudnąć. Ponieważ ważę 70kg w 160 cm wzrostu co mam zrobić by być chuda?? i czy da się schudną w 1 miesiąc 10kg .

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Utrata masy ciała w tak krótkim czasie jest bardzo niezdrowa i nieskuteczna - najczęściej prowadzi do efektu jo-jo.
Nadmierne kilogramy, będące często efektem wieloletniego nieprawidłowego stylu życia, powinny być redukowane stopniowo, poprzez wprowadzenie zasad zdrowego odżywiania i regularną aktywność fizyczną.
Zalecałabym natomiast wprowadzenie 5 posiłkowego trybu żywienia - jedząc mniej, ale częściej regulujemy tempo metabolizmu i zapobiegamy uczuciu głodu pomiędzy posiłkami (będącego podstawową przyczyną podjadania).
Wskazana jest też rezygnacja ze słodyczy (w tym również pieczywa cukierniczego typu drożdżówki, pączki, ciastka francuskie itp.), napojów słodzonych (dosładzanie kawy i herbaty, gotowe soki, wody smakowe)
oraz słonych przekąsek typu chipsy, krakersy.
Należy natomiast zwiększyć spożycie produktów mlecznych (jogurtów naturalnych , kefirów, maślanek, mleka), chudego mięsa i ryb, owoców i warzyw oraz pełnoziarnistych produktów zbożowych (ciemne pieczywo, kasze, ryż brązowy, makaron razowy, płatki owsiane, płatki razowe, otręby).
Aktywność fizyczna powinna być realizowana każdego dnia, przynajmniej przez 40 min. w postaci ćwiczeń lub dowolnego rodzaju sportu.
W ten sposób redukcja nadmiernych kilogramów będzie zdrowa, skuteczna i trwała.

 Roma Wojtewicz

Witam, Pani BMI (Body Mass Index) to 27,3. W tym przypadku stwierdzamy nadwagę. Polecam konsultację dietetyczną i przejście na zdrową, zbilansowaną dietę. Najbardziej pożądane efekty zgubienia tzw. "oponki" - oprócz dobrze zbilansowanej, ułożonej przez specjalistę diety - przyniosą właściwie dobrane ćwiczenia fizyczne i aktywność ruchowa. Optymalna utrata wagi waha się w przedziale 0,5-2 kg/tydzień. Gorąco polecam zatem konsultację dietetyczną, która właściwie ukierunkuje Pani dalsze działania. Proponuję także odkrywanie radości z ćwiczeń fizycznych: zumba, pilates, salsa - która z tych aktywności ucieszyłaby Panią najbardziej? :) Pozdrawiam i życzę dużo energii i wytrwałości, Sylwia Segin