Witam
Proponuję przede wszystkim zmienić nawyki żywieniowe. Zdrowe odżywianie to nie przykre i trudne restrykcje i wcale nie oznacza niesmacznych posiłków, czy towarzyszącego nieustannie uczucia głodu - wręcz przeciwnie.
Zalecałabym wprowadzenie 5 posiłkowego trybu żywienia - jedząc mniej, ale częściej regulujemy tempo metabolizmu i zapobiegamy uczuciu głodu pomiędzy posiłkami (będącego podstawową przyczyną podjadania).
Wskazana jest też rezygnacja ze słodyczy (w tym również pieczywa cukierniczego typu drożdżówki, pączki, ciastka francuskie itp.), napojów słodzonych (dosładzanie kawy i herbaty, gotowe soki, wody smakowe)
oraz słonych przekąsek typu chipsy, krakersy.
Należy natomiast zwiększyć spożycie produktów mlecznych (jogurtów naturalnych , kefirów, maślanek, mleka), chudego mięsa i ryb, owoców i warzyw oraz pełnoziarnistych produktów zbożowych (ciemne pieczywo, kasze, ryż brązowy, makaron razowy, płatki owsiane, płatki razowe, otręby).
Jednocześnie warto zwiększyć aktywność fizyczną poprzez codzienne ćwiczenia lub dowolną formę sportu.
Witam, z pewnością porzuć pomysł o odchudzaniu się z kolejną popularną dietą cud - jak sama już za pewne zauważyłaś – to nie działa na dłuższą metę. Powinnaś zmienić nieco swoje myślenie dotyczące diety – pamiętaj, że nasz organizm nie jest śmietnikiem, a tak go czasem traktujemy jedząc niezdrowe i tłuste produkty – efektem tego jest namiar tkanki tłuszczowej, ale i problemy zdrowotne w wieku późniejszym. Nie polecam stosowania restrykcyjnych diet popularnych. Postaw raczej na zwiększenie aktywności fizycznej i zmianę nawyków żywieniowych na prawidłowe. Powinnaś także przyjrzeć się swoim codziennym nawykom żywieniowych i wyeliminować błędy. Dodatkowo równie ważna jest regularna aktywność fizyczna (najlepiej codziennie po około 30-40 minut, jednak wystarczy 3 razy w tygodniu intensywnego wysiłku fizycznego). Łącz ćwiczenia siłowe z tlenowymi np. brzuszki, przysiady, damskie pompki, a potem rower czy jogging. Możesz także wybrać aerobik, gdzie będzie połączenie tych aktywności. Zacznij także dbać o swoją codzienną dietę – nie jedz dużych objętości, nie przejadaj się, staraj się wybierać produkty jak najmniej przetworzone – unikaj serków i jogurtów owocowych czy smakowych (także tych light), produktów typu fast food, gotowych dań, sosów w słoiczkach czy w proszku, napojów słodzonych (zwróć uwagę czy pijesz sok 100% czy może napój/nektar do, których dodawany jest cukier). Więcej przeczytasz w artykułach http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-odzywianie Pozdrawiam.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Odchudzanie u 16-latki, która waży 79 kg przy 172 cm wzrostu – odpowiada Roma Wojtewicz
- Czy mam nadwagę, jeśli ważę 75 kg przy wzroście 170 cm? – odpowiada Roma Wojtewicz
- Skuteczna i tania dieta odchudzająca – odpowiada Roma Wojtewicz
- Ćwiczenia i plan żywieniowy dla 14-latka – odpowiada Roma Wojtewicz
- Jak schudnąć 20 kg w ciągu 8 miesięcy? – odpowiada Roma Wojtewicz
- Jak schudnąć 10 kg w 2 miesiące bez diety? – odpowiada Roma Wojtewicz
- Odchudzanie przed pójściem do gimnazjum – odpowiada Roma Wojtewicz
- Odchudzanie i rozstępy na brzuchu i udach u 13-latki – odpowiada Roma Wojtewicz
- Ćwiczenia na płaski brzuch dla 15-latka – odpowiada Roma Wojtewicz
- Odpowiednia dieta dla 14-latki – odpowiada Roma Wojtewicz