Witam
Przede wszystkim warto pamiętać, że masa ciała nie jest wymiernikiem naszej wartości. W każdym nowym środowisku, jesteśmy odbierani w taki sposób w jaki sami siebie postrzegamy. Jeśli więc będziesz naturalna i pozytywnie nastawiona, nie musisz obawiać się o niemiłe komentarze czy wyśmiewanie. A jeśli takie usłyszysz, ignoruj je lub traktuj żartobliwie.
W kwestii utraty masy ciała polecam przeanalizowanie jadłospisu i wprowadzenie modyfikacji w kierunku zdrowego odżywiania. Warto zadbać o spożywanie 5 mniejszych posiłków dziennie, w których przeważać będą pełnoziarniste produkty zbożowe, produkty mleczne, chude mięso i ryby, warzywa oraz owoce. Należy natomiast unikać słodyczy i kalorycznych przekąsek oraz słodzonych napojów. Proponuję również włączyć regularną aktywność fizyczną.
Paulino, wg siatek centylowych Twoja masa ciała jest nieco za wysoka, powinnaś zacząć dbać o właściwą dietę, ale nie z powodu innych ludzi, tylko dla siebie i swojego zdrowia. Powinnaś zmienić nieco swoje myślenie dotyczące diety – pamiętaj, że nasz organizm nie jest śmietnikiem, a tak go czasem traktujemy jedząc niezdrowe i tłuste produkty – efektem tego jest namiar tkanki tłuszczowej, ale i problemy zdrowotne w wieku późniejszym. Nie polecam stosowania restrykcyjnych diet popularnych. Postaw raczej na zwiększenie aktywności fizycznej i zmianę nawyków żywieniowych na prawidłowe. Powinnaś także przyjrzeć się swoim codziennym nawykom żywieniowych i wyeliminować błędy. Dodatkowo równie ważna jest regularna aktywność fizyczna (najlepiej codziennie po około 30-40 minut, jednak wystarczy 3 razy w tygodniu intensywnego wysiłku fizycznego). Łącz ćwiczenia siłowe z tlenowymi np. brzuszki, przysiady, damskie pompki, a potem rower czy jogging. Możesz także wybrać aerobik, gdzie będzie połączenie tych aktywności. Zacznij także dbać o swoją codzienną dietę – nie jedz dużych objętości, nie przejadaj się, staraj się wybierać produkty jak najmniej przetworzone – unikaj serków i jogurtów owocowych czy smakowych (także tych light), produktów typu fast food, gotowych dań, sosów w słoiczkach czy w proszku, napojów słodzonych (zwróć uwagę czy pijesz sok 100% czy może napój/nektar do, których dodawany jest cukier). Więcej przeczytasz w artykułach http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-odzywianie Pozdrawiam.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak się odchudzić po 4 nieudanych próbach? – odpowiada Roma Wojtewicz
- Skuteczna dieta dla 13-latki – odpowiada Roma Wojtewicz
- Dobór diety i codziennych nawyków żywieniowych dla 14-latki – odpowiada Roma Wojtewicz
- Jak szybko schudnąć i przyspieszyć metabolizm? – odpowiada Roma Wojtewicz
- Odchudzanie do idealnej wagi u 15-latki – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Jak szybko schudnąć w wieku 14 lat – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
- Dieta dla 9-latki – odpowiada Roma Wojtewicz
- Mięśnie brzucha: jak je wyrobić i jaką dietę zastosować? – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
- Prawidłowa waga przy 151 cm wzrostu – odpowiada Roma Wojtewicz
- 95 kg u 15-latka – odpowiada Roma Wojtewicz
artykuły
Nadwaga u niemowląt
Przekarmianie dzieci wpływa na ich nawyki żywienio
Dlaczego polskie dzieci tyją najszybciej w Europie?
Problem otyłości wśród dzieci stale rośnie. Czas r
Napędza cukrzycę. "Przypisuje się jej aż 70 proc. nowozdiagnozowanych przypadków"
Cukrzyca typu 2 jest uznawana za chorobę cywilizac