Zapytaj lekarza

7 3 6 , 1 7 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Odchudzanie przed pójściem do gimnazjum

Witam, mam na imię Paulina, mam 13 lat, 170 cm wzrostu i 70 kg, Bardzo chciałabym schudnąć.Ponieważ idę do gimnazjum i boję się, że ludzie będą mnie wyśmiewać.
KOBIETA, 13 LAT ponad rok temu

Tłuszcze wielonienasycone

Roma Wojtewicz Dietetyk, Poznań
77 poziom zaufania

Witam
Przede wszystkim warto pamiętać, że masa ciała nie jest wymiernikiem naszej wartości. W każdym nowym środowisku, jesteśmy odbierani w taki sposób w jaki sami siebie postrzegamy. Jeśli więc będziesz naturalna i pozytywnie nastawiona, nie musisz obawiać się o niemiłe komentarze czy wyśmiewanie. A jeśli takie usłyszysz, ignoruj je lub traktuj żartobliwie.
W kwestii utraty masy ciała polecam przeanalizowanie jadłospisu i wprowadzenie modyfikacji w kierunku zdrowego odżywiania. Warto zadbać o spożywanie 5 mniejszych posiłków dziennie, w których przeważać będą pełnoziarniste produkty zbożowe, produkty mleczne, chude mięso i ryby, warzywa oraz owoce. Należy natomiast unikać słodyczy i kalorycznych przekąsek oraz słodzonych napojów. Proponuję również włączyć regularną aktywność fizyczną.

0

Paulino, wg siatek centylowych Twoja masa ciała jest nieco za wysoka, powinnaś zacząć dbać o właściwą dietę, ale nie z powodu innych ludzi, tylko dla siebie i swojego zdrowia. Powinnaś zmienić nieco swoje myślenie dotyczące diety – pamiętaj, że nasz organizm nie jest śmietnikiem, a tak go czasem traktujemy jedząc niezdrowe i tłuste produkty – efektem tego jest namiar tkanki tłuszczowej, ale i problemy zdrowotne w wieku późniejszym. Nie polecam stosowania restrykcyjnych diet popularnych. Postaw raczej na zwiększenie aktywności fizycznej i zmianę nawyków żywieniowych na prawidłowe. Powinnaś także przyjrzeć się swoim codziennym nawykom żywieniowych i wyeliminować błędy. Dodatkowo równie ważna jest regularna aktywność fizyczna (najlepiej codziennie po około 30-40 minut, jednak wystarczy 3 razy w tygodniu intensywnego wysiłku fizycznego). Łącz ćwiczenia siłowe z tlenowymi np. brzuszki, przysiady, damskie pompki, a potem rower czy jogging. Możesz także wybrać aerobik, gdzie będzie połączenie tych aktywności. Zacznij także dbać o swoją codzienną dietę – nie jedz dużych objętości, nie przejadaj się, staraj się wybierać produkty jak najmniej przetworzone – unikaj serków i jogurtów owocowych czy smakowych (także tych light), produktów typu fast food, gotowych dań, sosów w słoiczkach czy w proszku, napojów słodzonych (zwróć uwagę czy pijesz sok 100% czy może napój/nektar do, których dodawany jest cukier). Więcej przeczytasz w artykułach http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-odzywianie Pozdrawiam.

Dietetyk w poradni dietetycznej JeszFresh w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy