Dobór diety i codziennych nawyków żywieniowych dla 14-latki

Mam 14 lat i ważę 60 kilo przy wzroście ok. 157. Bardzo chciałabym wyglądać ładnie i szczupło, jak i zarówno zmienić moje samopoczucie. Nie jestem osobą o silnej woli, ponieważ szybko ona u mnie przemija. W mojej diecie nie ma hamburgerów itp. chociaż od czasu do czasu potrafi mi się to zdarzyć, a tym bardziej w okresie wakacji. Za tydzień idę do szkoły i bardzo bym chciała ładnie wyglądać. Bardzo proszę o pomoc w doborze diety jak i codziennych nawykach żywieniowych i sportowych.
14 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Warto przeanalizować swój codzienny jadłospis i zastanowić się, czy jest on prawidłowy. Powinien składać się z 5 posiłków, spożywanych w regularnych odstępach czasowych i obfitujących w pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa i owoce, produkty mleczne, chude mięso i ryby, oleje roślinne. Ponadto ważna jest codzienna aktywność fizyczna - najlepiej ok 30-40min.
W przypadku braku motywacji, warto zmobilizować bliską osobę np. przyjaciółkę do wprowadzenia zdrowego stylu życia i wzajemnie się wspierać.

Witaj, Twoja masa ciała wskazuje na nadwagę, co oznacza, że powinnaś przyjrzeć się swoim codziennym nawykom żywieniowych i wyeliminować błędy. Dodatkowo równie ważna jest regularna aktywność fizyczna (najlepiej codziennie po około 30-40 minut, jednak wystarczy 3 razy w tygodniu intensywnego wysiłku fizycznego). Łącz ćwiczenia siłowe z tlenowymi np. brzuszki, przysiady, damskie pompki, a potem rower czy jogging. Możesz także wybrać aerobik, gdzie będzie połączenie tych aktywności. Zacznij także dbać o swoją codzienną dietę – nie jedz dużych objętości, nie przejadaj się, staraj się wybierać produkty jak najmniej przetworzone – unikaj serków i jogurtów owocowych czy smakowych (także tych light), produktów typu fast food, gotowych dań, sosów w słoiczkach czy w proszku, napojów słodzonych (zwróć uwagę czy pijesz sok 100% czy może napój/nektar do, których dodawany jest cukier). Więcej przeczytasz w artykułach http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-odzywianie Pozdrawiam.