Prawidłowa waga przy 158 cm wzrostu

Jestem dziewczynką, mam 12 lat i przy wzroście 158 ważę 53 kg. Czy to za dużo? Jeżeli tak to serdecznie proszę o np. 3 lub 7 dniowy jadłospis(śniadanie, II śniadanie, obiad, ewentualny podwieczorek, kolacja). Dziękuję:-). PS.Ogólnie odżywiam się zdrowo i ćwiczę przynajmniej 1 godzinę dziennie.

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam serdecznie
Wskaźnik masy ciała, przy podanym wzroście i wieku jest prawidłowy. Z uwagi na okres dojrzewania i intensywny rozwój organizmu, warto pamiętać o tym, aby zadbać o właściwe odżywianie. W tym celu wskazane jest spożywanie 5 posiłków dziennie, dużej ilości produktów mlecznych obfitujących w wapń, niezbędny dla rozwoju kości, pełnowartościowego białka znajdującego się w chudym mięsie , jajach i produktach mlecznych, świeżych warzyw i owoców zawierających witaminy oraz pełnoziarnistych produktów zbożowych bogatych w cenne składniki mineralne. Jednocześnie należy unikać słodyczy, słonych przekąsek i żywności typu Fast food. Przy deklarowanej aktywności fizycznej i uwzględnieniu wymienionych zasad zdrowego odżywiania, masa ciała pozostanie w normie, a organizm otrzyma wszelkie niezbędne składniki odżywczych, pomocne w jego prawidłowym rozwoju.
Poniżej przedstawiam modelowy jadłospis jednodniowy:
Śniadanie: owsianka na mleku z bananem i malinami + herbata
II śniadanie: bułka pełnoziarnista z sałatą, pomidorem, ogórkiem i jajkiem
Obiad: grillowana pierś z kurczaka z ryżem i gotowanymi warzywami : cukinią, marchwią, pietruszką, selerem + woda mineralna niegazowana
Podwieczorek: jogurt z płatkami muessli i suszonymi owocami + świeżo wyciskany sok z cytrusów
Kolacja: sałatka z makaronu z tuńczykiem, kukurydzą, czerwoną papryką + pieczywo

Witam, Twoja masa ciała jest prawidłowa. Nie odchudzaj się, ale możesz zmienić nieco swoje nawyki żywieniowe. Zacznij dbać o swoją codzienną dietę – nie jedz dużych objętości, nie przejadaj się, staraj się wybierać produkty jak najmniej przetworzone – unikaj serków i jogurtów owocowych czy smakowych (także tych light), produktów typu fast food, gotowych dań, sosów w słoiczkach czy w proszku, napojów słodzonych (zwróć uwagę czy pijesz sok 100% czy może napój/nektar do, których dodawany jest cukier).
Spróbuj jeść 4-5 małych objętościowo posiłków – 3 posiłki główne i 2 przekąski. Na przekąski jedz: owoce lub jogurt naturalny z garstką owoców lub z orzechami. Na śniadanie wybieraj np. 2-3 kromki chleba razowego z pastą jajeczną lub twarogową lub rybną lub z warzyw strączkowych lub z awokado (bez majonezu, ale za to z jogurtem 2%) z warzywami np. 1 pomidorem lub ½ papryki albo zupę mleczną – płatki owsiane z mlekiem/jogurtem 2% z garstką owoców. Na obiad standardowo kasza/ryż brązowy/ makaron pełnoziarnisty/ ziemniaki (bez tłuszczu i śmietany) z dużą ilością warzyw i dodatkiem białkowym (chudym mięsem, jajkiem, rybą lub warzywami strączkowymi). Unikaj potraw smażonych w panierce i w głębokim tłuszczu. Na kolację postaw na zupy np. krem (bez dodatku tłuszczu i śmietany, na wywarze warzywnym) lub zwykłe kanapki z chleba razowego. Posiłki nie powinny być za małe, ponieważ potrzebujesz energii do prawidłowego wzrostu i rozwoju.
Więcej przeczytasz w artykułach http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-odzywianie Pamiętaj, że takie zmiany powinnaś wprowadzić na stałe. Pozdrawiam.