Witam
Trudno szczegółowo określić parametry diety z uwagi na brak danych, jednak najważniejszym aspektem pomocnym w utracie masy ciała jest wprowadzenie zasad zdrowego odżywiania.
Ogólne zasady zdrowego stylu życia można przedstawić w następujących punktach:
1) Spożywać regularnie posiłki,5 dziennie w odstępach mniej więcej co 4h
2)Unikać słodyczy i kalorycznych przekąsek typu chipsy, paluszki itp. - zastąpić je owocami, orzechami, nasionami słonecznika, migdałami, suszonymi owocami
3) Wybierać produkty mleczne o niższej zawartości tłuszczu - mleko 1,5%, jogurty, kefiry, sery twarogowe, a unikać w nadmiarze serów żółtych, typu Feta
4) Przygotowywać dania poprzez gotowanie na parze, gotowanie w wodzie i pieczenie, a unikać smażenia na tłuszczu
5) Sięgać po ciemne pieczywo, płatki owsiane, makaron razowy, ryż brązowy
6) codziennie spożywać dużo warzyw i owoców
7)Włączyć aktywność fizyczną - minimum 30 min dziennie dowolnego sportu lub ćwiczeń gimnastycznych (skłony, brzuszki, przysiady itp.)
Zastosowanie się do tych wytycznych pomoże w stopniowej utracie nadmiernych kilogramów. W przypadku potrzeby otrzymania dokładnego, indywidualnego jadłospisu, polecam wizytę u dietetyka.
Witam.
Nic nie piszesz w jakim jesteś wieku.Najważniejsze to jest zwiększenie ruchu, pomaga ona w spalaniu nadmiernych kalorii, które przyjmujemy wraz z pożywieniem.Ilość pożywienia w ciągu dnia powinna być ograniczona (dieta ubogoenergetyczna), należy ograniczyć ilość spożywanego tłuszczu,rezygnacja ze słodyczy i słodkich napojów,należy dostarczać odpowiedniej ilości białka, rezygnacja ze smażonych potraw oraz radykalne ograniczenie soli i ostrych przypraw.Należy pamiętać o piciu wody jedzeniu często ale w małych ilościach.
Witam. Spróbuj jeść 4-5 małych objętościowo posiłków – 3 posiłki główne i 2 przekąski. Na przekąski jedz: owoce lub jogurt naturalny z garstką owoców lub z orzechami. Na śniadanie wybieraj np. 2-3 kromki chleba razowego z pastą jajeczną lub twarogową lub rybną lub z warzyw strączkowych lub z awokado (bez majonezu, ale za to z jogurtem 2%) z warzywami np. 1 pomidorem lub ½ papryki albo zupę mleczną – płatki owsiane z mlekiem/jogurtem 2% z garstką owoców. Na obiad standardowo kasza/ryż brązowy/ makaron pełnoziarnisty/ ziemniaki (bez tłuszczu i śmietany) z dużą ilością warzyw i dodatkiem białkowym (chudym mięsem, jajkiem, rybą lub warzywami strączkowymi). Unikaj potraw smażonych w panierce i w głębokim tłuszczu. Na kolację postaw na zupy np. krem (bez dodatku tłuszczu i śmietany, na wywarze warzywnym) lub zwykłe kanapki z chleba razowego. Posiłki nie powinny być za małe, ponieważ potrzebujesz energii do prawidłowego wzrostu i rozwoju.
Więcej przeczytasz w artykułach http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-odzywianie Pamiętaj, że takie zmiany powinnaś wprowadzić na stałe. Pozdrawiam.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Prawidłowa waga przy 151 cm wzrostu – odpowiada Roma Wojtewicz
- Czy moja waga nie jest za duża? – odpowiada Lek. Marta Gryszkiewicz
- Prawidłowa waga przy 158 cm wzrostu – odpowiada Roma Wojtewicz
- Dieta dla 16-latka a zrzucenie brzucha i boczków – odpowiada Roma Wojtewicz
- 53 kg u 12-latki i jazda konna – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Odchudzanie 3 kg w 2 tygodnie – odpowiada Roma Wojtewicz
- Prawidłowa waga przy 140 cm wzrostu – odpowiada Roma Wojtewicz
- Jak schudnąć z ud i brzucha? – odpowiada Roma Wojtewicz
- Błędy w diecie u 12-latki – odpowiada Dr n. med. Aneta Kościołek
- Nadwaga u 16-latki – odpowiada Roma Wojtewicz