Witam Przy znaczącej nadwadze warto pozostać w kontakcie z lekarzem i dietetykiem, dla własnego bezpieczeństwa. Samodzielna praca może natomiast polegać na zmianie stylu życia. Przede wszystkim zalecałabym codzienną aktywność fizyczną. Początkowo może to być szybki marsz, realizowany przez około 30min dziennie. Później dobrze byłoby włączyć ćwiczenia lub dowolną formę sportu, na przykład 3 razy w tygodniu po 45 min. W kwestii żywienia wskazane jest zwiększenie liczby posiłków do 5 mniejszych - to zapobiegnie podjadaniu i ureguluje metabolizm. Ponadto należy unikać kalorycznych przekąsek typu słodycze, chipsy, krakersy itp. tłustych produktów i dań, potraw smażonych oraz żywności typu fast food. Codzienna dieta powinna obfitować w pełnoziarniste produkty zbożowe, produkty mleczne, chude mięso i ryby oraz warzywa i owoce.
Witam. Twoja masa ciała wskazuje na otyłość. Polecam, abyś zaczęła regularnie ćwiczyć – około 3-4 razy w tygodniu po minimum 30 minut. Łącz ćwiczenia siłowe z tlenowymi np. brzuszki, przysiady, damskie pompki, a potem rower czy jogging. Możesz także wybrać aerobik, gdzie będzie połączenie tych aktywności. Zacznij także dbać o swoją codzienną dietę – nie jedz dużych objętości, nie przejadaj się, staraj się wybierać produkty jak najmniej przetworzone – unikaj serków i jogurtów owocowych czy smakowych (także tych light), produktów typu fast food, gotowych dań, sosów w słoiczkach czy w proszku, napojów słodzonych (zwróć uwagę czy pijesz sok 100% czy może napój/nektar do, których dodawany jest cukier).
Spróbuj jeść 4-5 małych objętościowo posiłków – 3 posiłki główne i 2 przekąski. Na przekąski jedz: owoc/szklankę drobnych owoców lub jogurt naturalny z garstką owoców lub 2 łyżki orzechów lub 2 szklanki warzyw lub sok warzywny. Na śniadanie wybieraj np. 2 kromki chleba razowego z pastą jajeczną lub twarogową lub rybną lub z warzyw strączkowych lub z awokado (bez majonezu, ale za to z jogurtem 2%) z warzywami np. 1 pomidorem lub ½ papryki albo zupę mleczną – płatki owsiane (3 łyżki) z mlekiem/jogurtem 2% z garstką owoców. Na obiad standardowo garść ugotowanej kaszy/ryżu brązowego/ makaronu pełnoziarnistego/ ziemniaków (bez tłuszczu i śmietany) z dużą ilością warzyw i dodatkiem białkowym (chudym mięsem, jajkiem, rybą lub warzywami strączkowymi). Unikaj potraw smażonych w panierce i w głębokim tłuszczu. Na kolację postaw na zupy np. krem (bez dodatku tłuszczu i śmietany, na wywarze warzywnym).
Więcej przeczytasz w artykułach http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-odzywianie Pamiętaj, że takie zmiany powinnaś wprowadzić na stałe. Pozdrawiam.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Prawidłowa waga przy 151 cm wzrostu – odpowiada Roma Wojtewicz
- Czy moja waga nie jest za duża? – odpowiada Lek. Marta Gryszkiewicz
- Odchudzanie u 11-latki – odpowiada Roma Wojtewicz
- Dieta dla 16-latka a zrzucenie brzucha i boczków – odpowiada Roma Wojtewicz
- 53 kg u 12-latki i jazda konna – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Prawidłowa waga przy 140 cm wzrostu – odpowiada Roma Wojtewicz
- Odchudzanie 3 kg w 2 tygodnie – odpowiada Roma Wojtewicz
- Odchudzanie 17-latki – odpowiada Roma Wojtewicz
- Prawidłowa waga przy 158 cm wzrostu – odpowiada Roma Wojtewicz
- Błędy w diecie u 12-latki – odpowiada Dr n. med. Aneta Kościołek