Prawidłowa waga przy 140 cm wzrostu

Co mam robić? W jaki sposób mam chociaż trochę zrzucić na wadze? Wiem, że muszę się dużo ruszać, ale to nie jest takie łatwe. Mam 12 lat, 140 cm wzrostu (wiem,że jestem niska) i ważę 50 kg (idę teraz do 6 klasy) :(. Chcę schudnąć, ponieważ przeszkadza mi moja nadwaga, a poza ty koledzy z klasy się ze mnie śmieją, że jestem gruba. Jaka jest moją idealna waga? Co mam robić??? Chciałabym ważyć około 43 kg (lub mniej:) )... POMOCY!!!
KOBIETA, 12 LAT ponad rok temu
Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań
71 poziom zaufania

Witam Masz lekką nadwagę, którą należałoby nieznacznie zredukować Myślę, że optymalna masa ciała w tym przypadku to 45 kg. Pomocne w osiągnięciu celu rzeczywiście będzie włączenie regularnej aktywności fizycznej. Nie może to być jednak przykry obowiązek, dlatego warto wybrać taki rodzaj sportu, który można realizować razem z przyjaciółmi, lub który po prostu sprawia przyjemność. Dodatkowo przypuszczam, że należałoby zmienić nawyki żywieniowe. W tym celu wskazane jest spożywanie 5 posiłków dziennie, dużej ilości produktów mlecznych obfitujących w wapń, niezbędny dla rozwoju kości, pełnowartościowego białka znajdującego się w chudym mięsie , jajach i produktach mlecznych, świeżych warzyw i owoców zawierających witaminy oraz pełnoziarnistych produktów zbożowych bogatych w cenne składniki mineralne. Jednocześnie należy unikać słodyczy, słonych przekąsek i żywności typu fast food. Takie zmiany stylu życia na pewno pomogą w stopniowej redukcji masy ciała.

0

Witam. Twoja masa ciała wskazuje na otyłość, powinnaś stracić około 5-10 kg. Pamiętaj jednak, że rośniesz, więc gdy wzrost podskoczy do góry również Twoja „idealna” waga się zmieni. Polecam, abyś zaczęła regularnie ćwiczyć – około 3-4 razy w tygodniu po minimum 30 minut. Łącz ćwiczenia siłowe z tlenowymi np. brzuszki, przysiady, damskie pompki, a potem rower czy jogging. Możesz także wybrać aerobik, gdzie będzie połączenie tych aktywności. Zacznij także dbać o swoją codzienną dietę – nie jedz dużych objętości, nie przejadaj się, staraj się wybierać produkty jak najmniej przetworzone – unikaj serków i jogurtów owocowych czy smakowych (także tych light), produktów typu fast food, gotowych dań, sosów w słoiczkach czy w proszku, napojów słodzonych (zwróć uwagę czy pijesz sok 100% czy może napój/nektar do, których dodawany jest cukier).
Spróbuj jeść 4-5 małych objętościowo posiłków – 3 posiłki główne i 2 przekąski. Na przekąski jedz: owoc/szklankę drobnych owoców lub jogurt naturalny z garstką owoców lub 2 łyżki orzechów lub 2 szklanki warzyw lub sok warzywny. Na śniadanie wybieraj np. 2 kromki chleba razowego z pastą jajeczną lub twarogową lub rybną lub z warzyw strączkowych lub z awokado (bez majonezu, ale za to z jogurtem 2%) z warzywami np. 1 pomidorem lub ½ papryki albo zupę mleczną – płatki owsiane (3 łyżki) z mlekiem/jogurtem 2% z garstką owoców. Na obiad standardowo garść ugotowanej kaszy/ryżu brązowego/ makaronu pełnoziarnistego/ ziemniaków (bez tłuszczu i śmietany) z dużą ilością warzyw i dodatkiem białkowym (chudym mięsem, jajkiem, rybą lub warzywami strączkowymi). Unikaj potraw smażonych w panierce i w głębokim tłuszczu. Na kolację postaw na zupy np. krem (bez dodatku tłuszczu i śmietany, na wywarze warzywnym).
Więcej przeczytasz w artykułach http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-odzywianie Pamiętaj, że takie zmiany powinnaś wprowadzić na stałe. Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

portal.abczdrowie.pl
Patronaty