Jak skutecznie schudnąć i nie wrócić do starej wagi?

Witam! Mam 26 lat, 165cm wzrostu oraz ważę 67kg. 1,5 roku temu zastosowałam dietę kopenhaską i straciłam 9 kg. Chciałabym zrzucić jeszcze troszkę, tak około 7-8 kg. Najwięcej tłuszczyku mam na brzuchu i nie bardzo wiem jak go się pozbyć. Mam raczej aktywny tryb życia (praca fizyczna (jestem kelnerką i barmanką, więc ruchu mi nie brakuje i basen) i nie objadam się ani nie palę i nie piję. Czy moglibyście Państwo mi doradzić co jeść, w jakich ilościach i jakie ćwiczenia na brzuch stosować? Bardzo bym chciała zrzucić te zbędne kilogramy. Za wszelakie informacje z góry dziękuję:) Hanka
26 LAT ponad rok temu

Witam,

Twoja masa ciała jest prawidłowa, nie musisz się odchudzać, ale zadbać o zdrowie i utrzymanie prawidłowej wagi stosując regularny tryb życia. Jeśli chcesz schudnąć stanowczo nie polecam diet typu kopenhaska, które wyciszają organizm i najczęściej powodują efekt jojo (powracasz do wagi sprzed diety, a nierzadko nawet ją przekraczając). Dlatego receptą dla Ciebie będzie regularna aktywność fizyczna i zdrowa dieta.

Twój tryb życia może być nieregularny ze względu na pracę zmianową. Jednak powinnaś wprowadzić kilka zasad do swojego sposobu żywienia:

- Pamiętaj o śniadaniach! Pierwszy posiłek w ciągu dnia powinien być spożywany nie dłużej niż godzinę po obudzeniu. Jest bardzo ważny ze względu na działanie przyspieszające metabolizm. Śniadanie napędza Twój metabolizm na cały dzień, gdy go nie jesz obniża się. Dodatkowo zapewnia koncentrację i pamięć.
- Spożywaj posiłki regularnie, co 3-4 godziny. W Twoim przypadku mogą to być 4 godziny. Dzięki temu będziesz jeść około 4-5 małych posiłków w ciągu dnia, Twój żołądek nie będzie przeciążony a wieczorem nie będziesz miała ochoty na duże, kaloryczne posiłki.
- Pamiętaj żeby nie podjadać pomiędzy ustalonymi porami. Jedz 3 większe posiłki i 2 mniejsze przekąski (jogurt czy owoc)
- W każdym posiłku powinno znajdować się warzywo i produkt zbożowy (pełnoziarnisty)
- Jedząc posiłek w pracy wybieraj te mniej kaloryczne, bez tuczących sosów i śmietany
- Powinnaś dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Pij co najmniej 2 l wody dziennie. Powinna być mineralna, niegazowana i bez dodatków smakowych.
- Unikaj mocnej kawy, słodkich i gazowanych napoi i nektarów
- Unikaj produktów typu fast-food, słodyczy, ciast i słodkich bułek
- Pamiętaj o aktywności fizycznej. Co najmniej 30 minut dziennie (nie licząc pracy).

Na brzuch najlepsze są klasyczne brzuszki, rower, pływanie i aqua aerobik. Przykładowe ćwiczenia znajdziesz na stronie www.abccwiczenia.pl

Pozdrawiam.