Osiem kilogramów nadwagi - jak szybko i skutecznie schudnąć?

Witam, ostatnio przytyłam 8 kilogramów w ciągu pół roku. Chcę teraz zrzucić te kilogramy, gdyż nigdy nie byłam gruba, natomiast teraz tak się czuję. Mam 22 lata i ważę 73 kilogramy przy wzroście 163 cm. Mam sporą pupę, straszny cellulit na udach i bardzo odstający brzuch. Kilka osób już pytało mnie, czy jestem w ciąży. Źle się z tym czuję, bo wyglądam jakbym była. O ciążę zacznę się starać ponownie w grudniu, gdyż pierwsze dziecko poroniłam. Jak szybko schudnąć? Co jeść, aby nie tuczyło, a czego unikać? Czytałam, że jedzenie takich pakowanych orzechów i poćwiartowanych migdałów po 200 g w paczce pomaga zrzucić zbędne kilogramy. Czy to prawda? Od dwóch dni jem te produkty, gdy czuję się głodna. Bardzo proszę o poradę. Chcę szybko schudnąć, najlepiej by było w dwa tygodnie. Zależy mi na tym bardzo i chcę się pozbyć tego ogromnego brzucha. Z góry dziękuję za poradę i proszę o pomoc. Pozdrawiam

Aktualnie BMI wynosi 27,4, a zatem ma Pani nadwagę. Zapotrzebowanie kaloryczne dla Pani, przy zamierzeniu utraty około 1 kg/tydzień, to 1400-1600 kcal.

Nie ma idealnej diety, która odpowiadałaby każdemu. Szybkie efekty najczęściej są zgubne i prowadzą do tzw. efektu jojo. Jeżeli chce Pani uzyskać trwałe efekty, warto skorzystać z oferty poradni dietetycznej, gdzie dietetyk na podstawie uzyskanych od Pani informacji na temat stylu życia i rytmu dnia ustali Pani smaczne i dobrze skomponowane posiłki.

Jeżeli chce się Pani odchudzać bez pomocy specjalisty, warto zapoznać się z zasadami diety śródziemnomorskiej, która nie tylko jest zdrowa dla serca, ale przy wprowadzeniu aktywności fizycznej pozwala zmniejszyć obwód brzucha.

Warto również zastosować się do kilku podstawowych zasad prawidłowego odżywiania:
-regularnie spożywane posiłki, najlepiej 5 razy dziennie w małych porcjach;
-śniadanie do godziny po przebudzeniu;
-kolacja na ok. 3 godziny przed snem, najlepiej produkty czystobiałkowe;
-co najmniej 1,5 litra płynów na dobę (najlepiej woda, zielona/czerwona herbata/świeże niesłodzone soki);
-wykluczenie nadmiaru cukrów prostych (głównie słodyczy) oraz tłuszczów nasyconych (fast foody, masło, margaryna, tłuste smażone potrawy);
-zrezygnowanie z czerwonego mięsa na rzecz chudego (drób) oraz ryb;
-wprowadzenie warzyw oraz owoców;
-ograniczenie produktów mącznych (pieczywo oraz makarony, musli i ziemniaki).

Warty uwagi jest fakt, że sama dieta nie zawsze pozwala zrzucić tych kilku kilogramów. Zalecany jest zatem wysiłek fizyczny, choćby krótki. Optymalną formą treningu jest aktywność fizyczna 4-5 razy w tygodniu po co najmniej 40 minut ćwiczeń, najlepiej aerobowych, np. rower, bieganie, pływanie  itp. Ćwiczenia aerobowe wyjątkowo skutecznie pozwalają spalić tkankę tłuszczową. Warto jednak zauważyć, że właściwe spalanie tkanki tłuszczowej rozpoczyna się dopiero po 30 minutach ćwiczeń. Oczywiście, jeżeli nie ćwiczyła Pani do tej pory, to wysiłek należy wprowadzać stopniowo.

Na koniec odniosę się do problemu orzechów, które niewątpliwie zawierają liczne substancje odżywcze. Spożycie nie więcej niż 15 g orzechów dziennie zmniejsza ryzyko powikłań naczyniowych i zapewnia dostarczenie odpowiedniej ilości magnezu, pierwiastka szczególnie istotnego w procesie odchudzania. Proszę jednak pamiętać, że orzechy są wysokokaloryczną przekąską i spożywanie ich w ilości przez Panią  podanych może przynieść odwrotny skutek.

Pozdrawiam