Nic Pani nie pisze na temat swojego trybu życia, czy uprawia Pani sport i jak wygląda Pani dieta.
Aktualnie BMI wynosi 27,4, a zatem ma Pani nadwagę. Zapotrzebowanie kaloryczne dla Pani, przy zamierzeniu utraty około 1 kg/tydzień, to 1400-1600 kcal.
Nie ma idealnej diety, która odpowiadałaby każdemu. Szybkie efekty najczęściej są zgubne i prowadzą do tzw. efektu jojo. Jeżeli chce Pani uzyskać trwałe efekty, warto skorzystać z oferty poradni dietetycznej, gdzie dietetyk na podstawie uzyskanych od Pani informacji na temat stylu życia i rytmu dnia ustali Pani smaczne i dobrze skomponowane posiłki.
Jeżeli chce się Pani odchudzać bez pomocy specjalisty, warto zapoznać się z zasadami diety śródziemnomorskiej, która nie tylko jest zdrowa dla serca, ale przy wprowadzeniu aktywności fizycznej pozwala zmniejszyć obwód brzucha.
Warto również zastosować się do kilku podstawowych zasad prawidłowego odżywiania:
-regularnie spożywane posiłki, najlepiej 5 razy dziennie w małych porcjach;
-śniadanie do godziny po przebudzeniu;
-kolacja na ok. 3 godziny przed snem, najlepiej produkty czystobiałkowe;
-co najmniej 1,5 litra płynów na dobę (najlepiej woda, zielona/czerwona herbata/świeże niesłodzone soki);
-wykluczenie nadmiaru cukrów prostych (głównie słodyczy) oraz tłuszczów nasyconych (fast foody, masło, margaryna, tłuste smażone potrawy);
-zrezygnowanie z czerwonego mięsa na rzecz chudego (drób) oraz ryb;
-wprowadzenie warzyw oraz owoców;
-ograniczenie produktów mącznych (pieczywo oraz makarony, musli i ziemniaki).
Warty uwagi jest fakt, że sama dieta nie zawsze pozwala zrzucić tych kilku kilogramów. Zalecany jest zatem wysiłek fizyczny, choćby krótki. Optymalną formą treningu jest aktywność fizyczna 4-5 razy w tygodniu po co najmniej 40 minut ćwiczeń, najlepiej aerobowych, np. rower, bieganie, pływanie itp. Ćwiczenia aerobowe wyjątkowo skutecznie pozwalają spalić tkankę tłuszczową. Warto jednak zauważyć, że właściwe spalanie tkanki tłuszczowej rozpoczyna się dopiero po 30 minutach ćwiczeń. Oczywiście, jeżeli nie ćwiczyła Pani do tej pory, to wysiłek należy wprowadzać stopniowo.
Na koniec odniosę się do problemu orzechów, które niewątpliwie zawierają liczne substancje odżywcze. Spożycie nie więcej niż 15 g orzechów dziennie zmniejsza ryzyko powikłań naczyniowych i zapewnia dostarczenie odpowiedniej ilości magnezu, pierwiastka szczególnie istotnego w procesie odchudzania. Proszę jednak pamiętać, że orzechy są wysokokaloryczną przekąską i spożywanie ich w ilości przez Panią podanych może przynieść odwrotny skutek.
Pozdrawiam