Ćwiczę w domu i dlaczego nie mogę schudnąć?

Mam 15 lat 160 cm wzrostu i ważę 72 kg. Wiem, że mam nadwagę, więc postanowiłam się za siebie wziąć. Mniej jem i staram się unikać słodyczy, ale czasami to nie wychodzi. Codziennie robię brzuszki i inne ćwiczenia, często też staram się jeździć rowerem (jeżdżę codziennie, ale czasami są to nieduże odległości), nie mogę biegać choćbym bardzo chciała (miałam uraz kolana i lekarz mi zabronił). Wiele razy próbowałam schudnąć, ale nic nie pomagało. Mam duży brzuch i grube uda. Wszyscy w szkole się ze mnie śmieją. Dlaczego, więc nie chudnę?

KOBIETA, 15 LAT ponad rok temu

Dieta odchudzająca dla cukrzyka

Czy osoba cierpiąca na cukrzycę może być na diecie odchudzającej? Dowiedz się tego z naszego filmiku. Zapoznaj się z wypowiedzią eksperta - diabetologa prof. Władysława Kornafela.

Lek. Marta Hat
71 poziom zaufania

Witam!

Masz 15 lat i nie powinnaś drastycznie ograniczać kalorii, ponieważ organizm jeszcze się rozwija. Ważna jest zmiana trybu odżywiania i wprowadzenie pewnych zasad na całe życie, bo jeżeli po diecie wrócisz do złych nawyków żywieniowych, to istnieje duża szansa, że kilogramy wrócą z nawiązką. Najważniejsza w odchudzaniu jest cierpliwość. Częste są zastoje wagi, które powodują, że motywacja spada i wtedy wraca się do starych nawyków. Tak więc postaraj się ustalić konkretne zasady, do których będziesz się stosować, wprowadź je w życie, a efekty na pewno przyjdą.
Jeśli masz problemy z utratą wagi warto też zastanowić się nad wykonaniem badań laboratoryjnych, ponieważ takie objawy mogą występować w niedoczynności tarczycy.
Nie napisałaś jak w chwili obecnej wygląda Twoja dieta, więc napiszę o ogólnych wskazówkach, które warto byłoby zastosować:
-> ok. 1200-1500 kcal/dobę,
-> regularnie spożywane posiłki, najlepiej 5-6 razy dziennie,
-> śniadanie do godziny po przebudzeniu,
-> kolacja na ok. 3 godz. przed snem, najlepiej produkty czystobiałkowe,
-> co najmniej 1,5 litra płynów/dobę (najlepiej woda, zielona/czerwona herbata),
-> wyklucz nadmiar cukrów prostych (głównie słodycze) oraz tłuszczów,
-> jedz chude mięsa oraz ryby, warzywa oraz owoce,
-> ogranicz produkty mączne - pieczywo oraz makarony, muesli, ziemniaki.

Dobrze, że starasz się ćwiczyć. Jest wiele innych aktywności, których możesz spróbować zamiast biegania. Warto zastosować ćwiczenia aerobowe: najlepiej co najmniej 40 minut dziennie, kilka razy w tygodniu. Do wyboru pływanie, rower, rolki, skakanka, steper, itp. (pamiętaj o rozciąganiu!!!)
Dodatkowo oczywiście ćwiczenia na poszczególne partie ciała (brzuch, nogi, ramiona) na początku półbrzuszki (proste i skośne), nożyce, pompki, wymachy nóg, czy któryś z popularnych programów ćwiczeniowych, np. seria 8 minute.
Pozdrawiam serdecznie!
 

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty