Ćwiczę w domu i dlaczego nie mogę schudnąć?

Mam 15 lat 160 cm wzrostu i ważę 72 kg. Wiem, że mam nadwagę, więc postanowiłam się za siebie wziąć. Mniej jem i staram się unikać słodyczy, ale czasami to nie wychodzi. Codziennie robię brzuszki i inne ćwiczenia, często też staram się jeździć rowerem (jeżdżę codziennie, ale czasami są to nieduże odległości), nie mogę biegać choćbym bardzo chciała (miałam uraz kolana i lekarz mi zabronił). Wiele razy próbowałam schudnąć, ale nic nie pomagało. Mam duży brzuch i grube uda. Wszyscy w szkole się ze mnie śmieją. Dlaczego, więc nie chudnę?

Lek. Marta Hat

Witam!

Masz 15 lat i nie powinnaś drastycznie ograniczać kalorii, ponieważ organizm jeszcze się rozwija. Ważna jest zmiana trybu odżywiania i wprowadzenie pewnych zasad na całe życie, bo jeżeli po diecie wrócisz do złych nawyków żywieniowych, to istnieje duża szansa, że kilogramy wrócą z nawiązką. Najważniejsza w odchudzaniu jest cierpliwość. Częste są zastoje wagi, które powodują, że motywacja spada i wtedy wraca się do starych nawyków. Tak więc postaraj się ustalić konkretne zasady, do których będziesz się stosować, wprowadź je w życie, a efekty na pewno przyjdą.
Jeśli masz problemy z utratą wagi warto też zastanowić się nad wykonaniem badań laboratoryjnych, ponieważ takie objawy mogą występować w niedoczynności tarczycy.
Nie napisałaś jak w chwili obecnej wygląda Twoja dieta, więc napiszę o ogólnych wskazówkach, które warto byłoby zastosować:
-> ok. 1200-1500 kcal/dobę,
-> regularnie spożywane posiłki, najlepiej 5-6 razy dziennie,
-> śniadanie do godziny po przebudzeniu,
-> kolacja na ok. 3 godz. przed snem, najlepiej produkty czystobiałkowe,
-> co najmniej 1,5 litra płynów/dobę (najlepiej woda, zielona/czerwona herbata),
-> wyklucz nadmiar cukrów prostych (głównie słodycze) oraz tłuszczów,
-> jedz chude mięsa oraz ryby, warzywa oraz owoce,
-> ogranicz produkty mączne - pieczywo oraz makarony, muesli, ziemniaki.

Dobrze, że starasz się ćwiczyć. Jest wiele innych aktywności, których możesz spróbować zamiast biegania. Warto zastosować ćwiczenia aerobowe: najlepiej co najmniej 40 minut dziennie, kilka razy w tygodniu. Do wyboru pływanie, rower, rolki, skakanka, steper, itp. (pamiętaj o rozciąganiu!!!)
Dodatkowo oczywiście ćwiczenia na poszczególne partie ciała (brzuch, nogi, ramiona) na początku półbrzuszki (proste i skośne), nożyce, pompki, wymachy nóg, czy któryś z popularnych programów ćwiczeniowych, np. seria 8 minute.
Pozdrawiam serdecznie!