Początki bulimii

Aktualnie ważę, 74 kg przy wzroście 170cm. Strasznie źle się czuję w swoim ciele, chciałabym schudnąć. Ciągle robię jakieś głodówki i jestem na najlepszej drodze do bulimii (nie raz czuję chęć wymiotów po zjedzeniu większego posiłku). Co powinnam zrobić?

Lek. Marta Hat

Witam! Jeżeli czuje się Pani na siłach można spróbować rozwiązać problem we własnym zakresie. Na początek należy spróbować jeść regularnie. Warto spróbować dokładnie rozpisywać swój plan dnia - godzinę i skład posiłków, a następnie go realizować. Oto kilka podstawowych wskazówek żywieniowych, które warto stopniowo wdrażać do swojego odżywiania: -> co najmniej 1300-1600 kcal/dobę (przy diecie redukcyjnej), -> regularnie spożywane posiłki, najlepiej 4-5 razy dziennie, -> śniadanie do godziny po przebudzeniu, -> kolacja na ok. 3 godz. przed snem, najlepiej produkty czystobiałkowe, -> co najmniej 1,5 litra płynów/dobę (najlepiej woda, zielona/czerwona herbata), -> wyklucz nadmiar cukrów prostych (głownie słodycze) oraz tłuszczów nasyconych -> jedz chude mięsa oraz ryby, warzywa oraz owoce, -> ogranicz produkty mączne - pieczywo oraz makarony, muesli, ziemniaki. Bardzo dobrze byłoby, aby do diety dołączyć aktywność fizyczną, np. w postaci ćwiczeń aerobowych, do wyboru którykolwiek ze sportów: bieganie, pływanie, rower, rolki, skakanka, stepper itp. (należy pamiętać o rozciąganiu!). Dodatkowo oczywiście ćwiczenia na poszczególne partie ciała (brzuch, nogi, ramiona) - na początku półbrzuszki (proste i skośne), nożyce, pompki, wymachy nóg, czy któryś z popularnych programów ćwiczeniowych, np. seria 8 minute. Ćwiczenia pomogą zająć czas, który mógłby być przeznaczony na objadanie się, a jednocześnie wpłyną pozytywnie na wygląd i samopoczucie. Jeżeli trudno będzie poradzić sobie samemu warto udać się do dietetyka, jeżeli pojawią się problemy z wymiotami - do psychologa/terapeuty bądź psychiatry. Pozdrawiam