Ważę 125 kg nie wiem jak schudnąć?

Witam! Jestem mężczyzną. Mam 18 lat, 182cm wzrostu i ważę 125kg. Obwód pasa mam 130cm. Oczywiście chciałbym spalić trochę kilo. Nie czuję się z tym dobrze. Mam problemy z ruchem i się wszystkiego wstydzę. Próbuję ćwiczyć ale 2-3 dni i się zniechęcam. Jem 3 posiłki dziennie i przegryzę coś czasem. Diety żadnej nie próbowałem i trudno będzie się jej trzymać. Aktywność fizyczna marna - narty czasem, basen rzadko, w lecie spacery i dużo jazdy na rowerze. Leki to mam ale rzadko kiedy biorę (jak się przypomni). Badania: Serce w porządku. Cukier w porządku. Cholesterol w porządku. Próby wątrobowe podwyższone.

Witam,

Twoje BMI (wskaźnik masy ciała) jak i obwód pasa świadczą o otyłości. Powinieneś zadbać o codzienną aktywność fizyczną i odpowiednią dietę. Radzę skonsultować się z dietetykiem, który ułoży dla Ciebie indywidualną i prawidłowo skomponowaną dietę. Z mojej strony dam Ci kilka wskazówek dotyczących zdrowego żywienia i stylu życia.

Po pierwsze nie zniechęcaj się do aktywności fizycznej, ponieważ tylko ona wraz z dietą może przynieść pożądane efekty. Codziennie ćwicz, co najmniej 30 minut. Nie mówię tu o wyczerpujących ćwiczeniach fizycznych, po których nie będziesz miał motywacji ani ochoty do dalszej aktywności. Zacznij od prostych i nieobciążających ćwiczeń, dzięki którym Twoje ciało się rozrusza, a Ty nabierzesz kondycji. Dzięki temu z czasem, będziesz mógł wykonywać bardziej wymagające ćwiczenia. Uprawiaj też sport na powietrzu- wsiądź na rower, spaceruj i ciesz się świeżym powietrzem. Spraw, aby aktywność fizyczna była codzienną przyjemnością. Ćwicz też w domu, np. codziennie rano rób gimnastykę. Proponuje zajrzeć na stronę www.abccwiczenia.pl.

Zadbaj też o właściwą dietę.
Pamiętaj o tym, że należy spożywać 4-5 posiłków dziennie. Powinny być małe objętościowo i częste, co 3-4 godziny. Zawsze należy jeść śniadanie i to najpóźniej godzinę po wstaniu z łóżka. Jest to bardzo ważne, aby przyspieszyć metabolizm na cały dzień. Częste spożywanie posiłków pozwoli na regularne dostarczanie swojemu organizmowi pozywania, którego potrzebuje i pozwoli uniknąć przejadania się (szczególnie wieczorem). Ostatni posiłek należy spożywać 2-3h przed snem.

Codziennie i do każdego posiłku należy dodawać warzywa w każdej postaci (surowe, gotowane, grillowane czy pieczone). Nie należy również unikać pełnoziarnistych produktów zbożowych (kasze, ryż, makaron pełnoziarnisty, pieczywo pełnoziarniste). Powinieneś zwiększyć spożycie ryb- około 2 razy w tygodniu. Spożywane produkty powinny być lekkostrawne. Należy unikać smażenia, które powinno być zastępowane gotowaniem, gotowaniem na parze, pieczeniem czy duszeniem.

Trzeba pamiętać o wypijaniu odpowiedniej ilości płynów, około 2 litrów dziennie. Powinna to być niegazowana, niesmakowi woda mineralna; herbata zielona, czerwona, biała i owocowa oraz herbaty ziołowe. Unikaj picia słodkich i gazowanych napoi, nektarów, mocnej kawy i mocnej herbaty. Należy zwracać uwagę na to, aby sok owocowy zawierał 100% owoców i nie miał dodanego cukru. Sok należy traktować jako mały posiłek np. drugie śniadanie.

Unikaj produktów typu fast- food, słonych przekąsek, słodkich i gazowanych napojów, słodyczy, słodkich bułek i ciast, białego pieczywa oraz tłustych produktów zwierzęcych (tłustych mięs, serów pełnotłustych).

Jeśli nie potrafisz obejść się bez słodkości wybieraj batony museli, koktajle mleczno-owocowe, galaretki z owocami, owoce- nie częściej jednak niż raz na dzień (owoce możesz jeść 2 razy dziennie).

I pamiętaj, że tylko prawidłowa dieta i ćwiczenia mogą przynieść oczekiwane rezultaty. Optymalny spadek wagi wynosi około 0,5- 1kg na tydzień, dzięki temu jest on trwały i bezpieczny.

Powodzenia.