Jaka dieta podczas chemioterapii doustnej?

Witam serdecznie. Czy podczas chemioterapii doustnej (guz jelita grubego), wskazana jest jakaś specjalna dieta ? (czego należy unikać, co warto jeść ? )

Witaj. Ja zdecydowanie postawiłabym na dietę lekką, nieobciążającą jelit i żołądka. Taka dieta składa się przede wszystkim z produktów roślinnych, tj. warzywa (mogą być blanszowane, gotowane w wodzie lub na parze, zupy), owoce, soki świeżo wyciskane. Mogą być to również owoce suszone, najlepiej te ekologiczne, niesiarkowane. Do tego półtłusty nabiał, niekoniecznie mleko, ale prawdziwy kefir, jogurt, maślanka, twaróg, serek Grani. Powinnaś unikać wędlin, parówek, kiełbas, wieprzowiny, dmuchanego i sztucznego chleba, serków i jogurtów słodzonych, z dodatkami, wszelkich marynat, konserw, dań z puszek i torebek (zupki), chipsów, cukru i słodyczy, margaryn. Do smarowania pieczywa masło prawdziwe. Jeśli mięso, to gotowany drób, najlepiej od gospodarza, naturalny, nie z marketu, z ferm. Możesz używać dobrej jakości oliwy z oliwek lub oleju lnianego zwłaszcza do warzyw, aby wchłonęły się z nich witaminy A,D,E i K. No i bezwzględnie unikaj alkoholu, tytoniu, mocnej kawy. Do picia woda (średniozmineralizowana), herbaty ziołowe bez cukru, soki świeżo wyciskane, jednodniowe soki, domowe kompoty. NIE napojom gazowanym i dosładzanym. Powodzenia! Ewelina Wieczorek, www.epicentrumzdrowia.pl

Witam. Dieta jest bardzo ważna, nie można dopuścić do wyniszczenia organizmu, łatwiej też będzie wrócić do zdrowia po zakończeniu leczenia.Trzeba oszczędzić chory narząd. Warto również spożywać odpowiednią ilość antyoksydantów. Lekarze często nic nie mówią na temat diety, moja koleżanka, a zarazem pacjentka łagodnie przeszła przez chemioterapię (guz piersi), dobrze się czuła (oczywiście na ile mogła podczas całego leczenia), rozmawiała z innymi pacjentkami, które miały nudności, wymioty, ale sama stwierdziła, że gdyby się tak odżywiała, to też tak by się czuła. Proszę Panią o kontakt mailowy (jeśli oczywiście chciała by Pani), zaproponuję formę porady.