Zapytaj lekarza

7 3 6 , 2 8 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dlaczego nadciśnienie tętnicze jest groźne?

Witam, oczywiście zastosowanie odpowiedniej diety może pomóc w obniżaniu ciśnienia. Przede wszystkim jeśli występuje nadwaga lub otyłość należałoby zmniejszyć masę ciała. Spadek o około 20 kilogramów może skutkować zmniejszeniem ciśnienia skurczowego aż o 20 mmHg i rozkurczowego o 10 mmHg! W przypadku nadciśnienia tętniczego korzystne jest stosowanie tzw. diety DASH. Zakłada ona:
- zmniejszenie spożycia tłuszczu, a szczególnie nasyconych kwasów tłuszczowych. Znajdują się one w produktach mięsnych. Starać się wybierać chude mięso i ryby.
- zmniejszenie spożycia soli kuchennej, a także ograniczenia spożycia produktów, które ją zawierają (produkty przetworzone, produkty konserwowane, słone przekąski, chipsy, produkty wędzone, wędliny).
- zwiększenie spożycia warzyw i owoców, chudych przetworów mlecznych (maślanki, kefiry, jogurty naturalne, sery twarogowe) oraz produktów pełnoziarnistych (kasze gruboziarniste, pełnoziarniste pieczywo i makarony).
Prócz diety korzystna jest zmiana stylu życia. Jeśli pali Pan papierosy, powinien Pan zaprzestać. Ważną kwestią jest też regularna aktywność fizyczna. Co najmniej 3 razy w tygodniu przez minimum 30 minut, intensywność jest uzależniona od stanu zdrowia. Może Pan to skonsultować z lekarzem. Proszę pamiętać, że regularne spożycie alkoholu powoduje wzrost ciśnienia. Z tego względu alkohol nie jest zalecany.

Pozdrawiam,
Anita Wudarczyk
http://anitawudarczyk.pl/

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy