Czy przy przyjmowaniu tabletek oraz piciu soku z buraka ciśnienie nie będzie za niskie?

Dzień dobry. Mam 30 lat i zostało stwierdzone u mnie nadciśnienie pierwotne. Od roku przyjmuje telmisartan, obecnie w dawce 80mg. Ciśnienie utrzymuje się na poziomie /- 130/80 przy tętnie 57. Dowiedziałem się od znajomej, że u niej w rodzinie pewna młoda osoba również borykała się z problemem nadciśnienia. Jednak pani kardiolog starszej daty zaleciła jej codzienne picie świeżego soku z buraka zamiast łykania tabletek. O dziwo zadziałało i po jakimś czasie ciśnienie wróciło do normy przy codziennym spożywaniu soku. Bardzo chciałbym spróbować, gdyż męczy mnie branie tabletek.. Pytanie jest, czy przy przyjmowaniu tabletek oraz piciu soku ciśnienie nie będzie za niskie i w jaki sposób mogę odstawić leki ? (jeśli sok nie zadziała wrócę do brania leków). Czy pić sok jednocześnie brać tabletki i obserwować ciśnienie i gdy będzie za niskie zmniejszyć dawkę leku ? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Witam serdecznie,
jako dietetyk niestety nie mogę Panu doradzić kiedy i jak odstawić leki na nadciśnienie. Taką decyzję należy podjąć po konsultacji z lekarzem prowadzącym, który zlecił Panu farmakoterapię.
Sok z buraka wykazuje właściwości obniżające ciśnienie, podobnie dobre rezultaty daje picie soku z aronii.
Jeśli chodzi o odżywianie i nadciśnienie tętnicze to bardzo dobre rezultaty osiągają pacjenci stosujący dietę DASH. Polega ona na spożywaniu dużej ilości warzyw, owoców, produktów zbożowych pełnoziarnistych, które nie są solone (takich jak grube kasze, makarony pełnoziarniste, ryż brązowy, z kolei znacznej redukcji ulega spożywanie pieczywa). Polecane w diecie DASH są również produkty mleczne (zwłaszcza fermentowane - jogurt, kefir, maślanka jak również mleko i twaróg chudy, ogranicza się zaś sery żółte, pleśniowe), świeże ryby (unikanie ryb z puszki, wędzonych), w niewielkich ilościach spożywanie mięs (świeżych doprawionych świeżymi ziołami, ograniczenie wędlin ze sklepu).
Stosując dietę DASH, efekt hipotensyjny osiągamy dzięki spożyciu odpowiedniej ilości produktów bogatych w potas, magnez i wapń. Redukcji zaś ulegają produkty bogate w sód. W diecie DASH redukcji ulega również spożycie nasyconych tłuszczy (pochodzących z tłustych mięs, wędlin, tłustych serów, tłuszczy zwierzęcych).
Pozdrawiam,