Witam,

Przede wszystkim powinnaś udać się do lekarza w celu potwierdzenia bądź nie zespołu policystycznych jajników. Lekarz przepisze Ci leki, dzięki czemu terapia będzie skuteczniejsza. Leczenie niefarmakologiczne obejmuje nie tylko dietę, ale również redukcję stresu oraz zwiększenie aktywności fizycznej.

Głównym celem diety jest obniżenie masy ciała. Powinnaś zatem:
- zmniejszyć podaż kalorii,
- zmniejszyć spożycie węglowodanów prostych (eliminacja słodyczy, słodkich i gazowanych napoji, cukru itp.)
- zmniejszyć spożycie produktów zbożowych przetworzonych: białej mąki, białego pieczywa itd.,
- zwiększyć spożycie produktów bogatych w błonnik pokarmowy, czyli warzyw, w mniejszej ilości owoców, pełnoziarnistego pieczywa, pełnoziarnistego makaronu, kasz i dzikiego ryżu,
- zmniejszyć spożycie produktów bogatych w tłuszcz (tłuste mięsa, tłuste produkty mleczne i mleko, chipsy, produkty typu fast-food i inne)
- spożywać produkty jak najmniej przetworzone (świeże, mrożone lub suszone),
- spożywać posiłki o małej objętości, ale częste (4-5 posiłków, co 2-3 godziny),
- ograniczyć spożycie soli (sól dodawana do gotowych posiłków, wędzone mięso, wędliny i wędzone ryby, solone orzechy, konserwowane warzywa i mięso, chipsy, krakersy, paluszki itd.),
- przynajmniej 2-3 razy w tygodniu powinnaś jeść ryby (gotowane bądź pieczone),
- nie zapominaj o produktach bogatobiałkowych (chudym mięsie, rybach, nabiale, nasionach strączkowych, orzechach i nasionach)

Zdrowe odżywienie musi być poparte aktywnością fizyczną, która jest bardzo ważna w leczeniu tego schorzenia. Codziennie powinnaś być aktywna około 30 minut. Proszę zacząć od wykonywania ćwiczeń nieobciążających np. nordic walking czy pływanie.

Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty