Jaką dietę stosować przy poziomie hemoglobiny 17.00?

Jaką dietę stosować przy poziomie hemoglobiny 17.00. Dla kobiety palącej , która ma 43 lata.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Proszę z lekarzem hematologiem wpierw ustalić przyczyny przekroczenia normy

Hemoglobina: normy:
norma dla kobiet: 11,5-15,5 g/dl,
norma dla kobiet w ciąży: 11,5-13,5 g/dl; przy czym w ciąży niska wartość HGB zazwyczaj nie jest niczym niepokojącym
norma dla mężczyzn: 14-18 g/dl

Co może być powodem, że hemoglobina jest powyżej normy?
odwodnienie (biegunki, wymioty, poty)
nadkrwistości pierwotne (czerwienica prawdziwa)
nadkrwistości wtórne (przewlekłe choroby płuc, wady serca, nowotwory nerek)
niedotlenienie (np. podczas przebywania w wyższych partiach gór).