Jaką dietę zastosować przy wrzodach?

Witam 35 lat cukrzyk od 18 lat typu1 biore lantus i novo rapid hba1c bardzo dobre 5.5. 6.0 pozostale badania w normie 3 dni temu po ciezkich wymiotach wykryto wrzod podali mi 2 antybiotyki i omeprazol odeslali do domu mowic ze juz sie nei widzimy wszystko jest ok a po kuracji wszystko zaniknie, niepotrzebuje diety i nic pozatym a jdyniej jesc leki jeste w szwecji i z tego co. Wiem wrzody wymagaja diety i przestrzeganiw zasad moze mi ktos pomuc odp czy ja sie myle czy lekarze w szwecji?
MĘŻCZYZNA, 35 LAT ponad rok temu

Dzień dobry,

dieta w Pana jednostce chorobowej powinna być lekkostrawna i oszczędzająca chory narząd - powinna ograniczać wydzielanie soku żołądkowego.

Przede wszystkim należy unikać gorących i zimnych potraw. Proszę ograniczyć kawę, herbatę oraz alkohol. Należy zredukować mocne zupy( typu rosół - na korzyść delikatnych wywarów warzywnych).

Przeciwwskazane jest smażenie, duszenie i pieczenie tradycyjne.

Należy także ograniczyć na początku ilość błonnika - np. poprzez wybieranie jasnego pieczywa i drobnych kasz czy białego ryżu.

Pozdrawiam
Joanna Wardenga

0

Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.
Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Pomocniczo stosuje się dożylne wlewy z lidokainy oraz miejscowo kapsaicynę.

Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.
Bardzo ważne jest rehabilitacja i usprawnianie, które w pewnym stopniu hamuje postęp zaników mięśniowych.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty