Jaka jest dieta przy stłuszczeniu wątroby? [PORADA EKSPERTA]

Dzień dobry, na badaniu Tomografii komputerowej otrzymałęm informację, że moja trzustka i wątroba są otłuszczone. PRzyczyną jest moja nadwaga mam 118kg przy 180cm , to badanie dało mi do myślenia, zeby się wziąć za siebie. Mam kilka pytań - Czy dieta w przypadku stluszczenia wątroby i trzustki jest taka sama? Czy np na stłuszczenie wątroby jest coś dobrego co spowoduje problem z trzustką? - Pytanie o chleb w takiej sytuacji, jaki można używać? Przeczytałem, że dobrą opcją będzie Graham. - Wiem, że stłuszczenie jest jeszcze stanem , który można cofnąć, ale moje pytanie brzmi czy efekty pojawią się już wtedy gdy np przy swoim wzroście 180cm osiągnę 100kg, czy dopiero jak np moje BMI będzie prawidłowe? Innymi słowy kiedy można zauważyć poprawę. - I ostatnie pytanie o aktywność fizyczna - jestem informatykiem 8-9h przed komputerem, tramwajem do pracy, praktycznie 0 aktywność. Czy wprowadzenie codziennych spacerów około godzinnych (około 5-6 tys kroków) może być na początek dobrą aktywnością? dzięuję za odpowiedz

Dzień dobry,

Cieszę się, że wykazuje Pan odpowiedzialną postawę wobec własnego zdrowia.

Musi Pan wiedzieć, że determinantą "odchudzania", czyli redukcji masy ciała (najlepiej poprzez utratę tkanki tłuszczowej) jest deficyt kaloryczny. Sugeruję:

1) Wyliczenie podstawowego zapotrzebowania kalorycznego. Od otrzymanej wartości należy odjąć 300-500 kcal. Kalkulatory znajdzie Pan w internecie.

2) Zainstalowanie aplikacji pozwalającej na prowadzenie bilansu energetycznego, poprzez wprowadzanie danych dot. spożytych pokarmów,

3) Pomiary masy ciała zależą m.in. od ilości spożytych płynów czy zasobów glikogenu mięśniowego, dlatego zalecam codzienne ważenie i wyciąganie cotygodniowej średniej, a także ocenę efektów za pomocą np. centymetra krawieckiego.

3) Taka aktywność sprawdzi się na początku, zachęcam jednak do regularnego zwiększania natężenia wysiłku. Dobrym pomysłem będzie również konsultacja z trenerem osobistym i rozpoczęcie treningów siłowych.

4) Nie da się jednoznacznie ocenić czy i kiedy zmaleje stopień stłuszczenia wspomnianych narządów. Na razie proszę skupić się na systematycznej pracy nad redukcją tkanki tłuszczowej.

5) Przy zachowanym ujemnym bilansie kalorycznym, braku nietolerancji pokarmowych i prawidłowej gospodarce węglowodanowej, dobór produktów ma drugorzędne znaczenie.