Jaka jest przyczyna tego bólu pleców?

Witam, mam 19 lat i zmagam się z problemem. Gdy moja Babcia zachorowała i nie była w Pełni sprawna pomagałam jej; podnosiłam i dźwigałam. Po jakimś czasie strasznie bolały mnie plecy nie mogłam chodzić praktycznie było to uczucie ,, spiętych mięśni” udałam się do lekarza byłam na prześwietleniu wypisał mi AULIN na przeciążenie. Wszystko było super przeszło. Po czym znów coś dzwiglam i zaczynało mnie bolec lecz tym razem jest to ból w okolicy lędźwi i z czasem przeszło mi na nogi łydki i uda. Czy może to być rwa kulszowa czy ucisk na nerw? Neurologa mam w czwartek i boje się co to może być. Z góry dziękuje za odpowiedź

Opisywane objawy mogą odpowiadać rwie kulszowej, bądź przepuklinie krążka międzykręgowego z uciskiem na korzenie nerwowe. Prawdopodobnie konieczne będzie leczenie zachowawcze, np. terapia manualna i ruchowa. Warto skonsultować się z dobrym fizjoterapeutą.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania. Opisany przez Panią ból może być wynikiem przeciążenia kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Z Pani wypowiedzi wynika, że przez dłuższy czas był on narażony na duży wysiłek. Częste dźwiganie zdecydowanie mogło wpłynąć na pojawienie się tych objawów. Taki ból może w tym przypadku rozwijać się stopniowo, aż w końcu uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Z czasem może również promieniować do kończyn dolnych.

W Pani przypadku konieczna jest konsultacja z lekarzem ortopedii. Możliwe, że lekarz zleci Pani bardziej szczegółowe badania, w tym rtg kręgosłupa lub rezonans magnetyczny. Na ich podstawie lekarz będzie mógł ustalić przyczynę problemu i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Możliwe, że konieczna będzie również konsultacja z fizjoterapeutą oraz rehabilitantem. Odpowiednie zabiegi i masaże na kręgosłup w połączeniu z ćwiczeniami tych partii pod okiem doświadczonego specjalisty z pewnością powinny przynieść widoczne efekty.

Do czasu wizyty u specjalisty proszę starać się nie obciążać kręgosłupa jeszcze bardziej. Nie należy również wykonywać żadnych ćwiczeń na własną rękę bez konsultacji z lekarzem, ponieważ może sobie tym Pani tylko zaszkodzić. W przypadku silnych dolegliwości chwilową ulgę mogą przynieść leki przeciwbólowe.

Trzymamy kciuki za szybki powrót do zdrowia.

Tymczasem zachęcamy też do przeczytania artykułu, w którym znajdzie Pani więcej informacji na temat bólu kręgosłupa:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-kregoslupa

Warto też przeczytać odpowiedzi ekspertów portalu na pytania z podobnego obszaru tematycznego:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bole-plecow-i-posladkow-z-niewiadomych-przyczyn

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jaka-jest-przyczyna-bolu-plecow

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/silny-bol-plecow-w-odcinku-ledzwiowo-krzyzowym

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.