Jaka jest przyczyna tych dolegliwości u 18-latki?

Dzień dobry Od jakiegoś czasu miewam częste krwotoki z nosa i zawroty głowy, znacznie tracę na wadze, jestem zmęczona i ospała, mam problemy z koncentracją. Zauważyłam też wypadanie włosów i słabszą kondycję paznokci, suchą skórę. W ostatnim czasie mam dużo stresujących sytuacji, czy może to być przyczyną tych dolegliwości? Czy jest to powód do zrobienia wyników i jeśli tak, to jakich?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

przy takich objawach konieczna jest konsultacja z lekarzem medycyny rodzinnej lub internistą, który po przeprowadzeniu wstępnej diagnostyki, zleci Pani podstawowe badania i ewentualnie skieruje na leczenie specjalistyczne.

Wymienione przez Panią objawy mogą być wynikiem wielu dolegliwości. Niewątpliwie niepokojące jest krwawienie z nosa. Do przyczyn ogólnoustrojowych można zaliczyć np. nadciśnienie tętnicze, zaburzenia krzepliwości krwi, anemię, czy zaburzenia hormonalne, dlatego na pewno warto wykonać podstawowe badania krwi tj. morfologia z rozmazem, OB i badanie ogólne moczu.

Wspomniała Pani, że w ostatnim czasie jest Pani narażona na wiele stresujących sytuacji. Odpowiednie suplementy diety i aktywność fizyczna pozwolą Pani zniwelować stres i zmniejszyć jego negatywny wpływ na organizm. Warto również porozmawiać z bliską osobą albo skorzystać z porady psychologa lub psychoterapeuty.

Więcej na temat Pani dolegliwości można przeczytać na stronie abcZdrowie:

https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-krwawienia-z-nosa

https://portal.abczdrowie.pl/anemia

Zachęcamy również do zapoznania się z odpowiedziami specjalistów abcZdrowie, na tematy dotyczące podobnych problemów:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zmeczenie-brak-apetytu-lamliwe-paznokcie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.