Jaka jest skuteczność tabletki 72 po w trakcie dni płodnych?

Witam, potrzebuję pomocy, gdyż nie mam z kim o tym porozmawiać. Jestem zdesperowana swoja niewiedzą, ale bardzo proszę o podpowiedż. Dziś tj. 14.12.2010 o godz. 12.30 pękła nam prezerwatywa podczas stosunku (z nasieniem), o godz. 16.00 przyjęłam tabletkę 72 po. Jednak obawiam się, że jestem akurat w momencie owulacji - mam spuchnięte i wrażliwe piersi oraz przezroczysty śluz. Niestety nie mogę sobie tego dokładnie wyliczyć, gdyż mam nieregularne menstruacje. Ostatnią miałam 6-10 listopada, a następnie niespodziewanie 20-25 listopada (która najprawdopodobniej była spowodowana stresem, który wtedy przeżywałam). Proszę o pomoc, gdyż muszę normalnie funkcjonować, a myśli o tym kompletnie mnie blokują. Test ciążowy mogę wykonać dopiero za około 6 dni, tak? Strasznie się martwię, czy mogę prosić o wsparcie w postaci odpowiedzi. Pozdrawiam i czekam na odpowiedź. Dziękuję! Agata

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,
Lek, który Pani przyjęła zapobiega ciąży w 84%. Mechanizm działania leku polega na zapobieganiu owulacji oraz zmianach w błonie śluzowej macicy co utrudnia implantację.
Test ciążowy powinna Pani wykonać po około 10 dniach od stosunku. Jeżeli wynik będzie ujemny należy go powtórzyć po tygodniu.

Pozdrawiam