Jaka jest żywotność plemników poza organizmem kobiety?

Dzień dobry. Mam pytanie nie dające mi spokoju, otóż w parę dni po ostatniej miesiączce pieściłam się z chłopakiem, polegało to na tym, że swoją dłonią doprowadziłam go do wytrysku, następnie wszystko razem wytarliśmy chusteczką. Zapomniałam o tym incydencie, a następnie normalnie wykonywaliśmy inne czynności, dotykanie pościeli, rzeczy znajdujących się w pokoju, np. myszki od komputera. Około 30 minut później poszłam skorzystać z ubikacji, niestety zapomniałam o umyciu rąk, stąd moje pytanie czy używając papieru, plemniki (które mogły już nie przetrwać po tym czasie i wykonywaniu rożnych rzeczy, dotykaniu) mogły jakimś sposobem sprawić, abym zaszła w ciążę? Bardzo się tym stresuje, dlatego też pewnie okres spóźnia mi się, na razie około 1 dnia, to pewnie przez stres, ale mimo wszystko chciałabym się upewnić, z góry dziękuję.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Plemniki mogą przeżyć do 18 godzin poza organizmem kobiety. Warunkiem jest jednak zapewnienie odpowiedniego środowiska tj odpowiedniej wilgotności i temperatury (37 stopni). W opisywanej przez Panią sytuacji takie warunki nie zostały zapewnione, zatem nie ma ryzyka zajścia w ciążę przez przedmioty codziennego użytku.
Pozdrawiam