Czy plemniki mogły się tak przedostać do dróg rodnych?

Dzień dobry. Od początku czerwca zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne. Jednak 5.06 i 16.06 po przyjęciu tabletki miałam biegunkę. Zdecydowałam, ze nie będę przyjmowała kolejnej, ponieważ nie mam zamiaru uprawiać seksu. Jednak w ten poniedziałek tj. 22.06 byłam u swojego chłopaka. Dotykałam go przez bokserki. Zarzeka się on, ze bokserki nie były mokre. Jednak ja uważam, ze mogły być z preejakulatu. Po tej sytuacji wytarłam rękę o jego koszulkę, lecz niedokładnie. Po około 10-15minutach poszłam do toalety i z niej skorzystałam, dotknęłam się palcem tej ręki w okolice pochwy. Na smierć zapomniałam umyć tej ręki. Po drodze dotykałam innych rzeczy (klamka, koc, poduszka). Wpadłam w okropny strach przed ciąża. Nie daje mi to żyć, ciagle płacze, nie jestem w stanie wstać z łóżka. Jednak czytałam, ze plemniki nie przechodzą przez materiał, ze jest to niemożliwe aby przetrwały na powietrzu kilka minut. Proszę o szybka odpowiedz. Czy mogę być w ciąży?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

z opisu sytuacji wnioskuję, że nie ma Pani żadnych powodów do obaw. Przede wszystkim nawet jeżeli miała Pani kontakt z nasieniem, to wytarcie dłoni lub inne czynniki powodujące obeschnięcie spermy oznaczają w efekcie, że plemniki utraciły swą żywotność. Kontakt nasienia z przedmiotami codziennego użytku również nie powoduje, że dotykając ich powstaje choćby minimalne ryzyko przeniesienia plemników zdolnych do zapłodnienia do pochwy. Zachęcam do lektury artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/co-chcielibyscie-wiedziec-o-spermie-ale-boicie-sie-zapytac.

W rzeczywistości plemniki poza drogami rodnymi wykazują żywotność przez krótki czas z powodu niesprzyjających warunków. By były zdolne do zapłodnienia potrzebna jest temperatura ok. 37 stopni Celsjusza i duża wilgotność, a i te czynniki nie są gwarantem zapłodnienia. Przypadkowe dotknięcie genitaliów również nie powoduje, że plemniki dostaną się do komórki jajowej. Tutaj więcej o żywotności plemników: https://portal.abczdrowie.pl/plemnik-powstawanie-przemieszczanie-rola-zywotnosc.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.