Jaka metoda walki z nowotworem wątroby uważana jest za najskuteczniejszą i dlaczego?

Czy zdrowa dieta i styl życia mogą uchronić przed nowotworem wątroby? Abstynencja od alkoholu jest konieczna? Proszę napisać, jakie metody walki z nowotworem wątroby są najskuteczniejsze.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Nie wiem o co dokładnie chodzi w pytaniu, czy o walkę z już stwierdzonym nowotworem, czy o profilaktykę pierwotną zachorowania na raka wątroby. Domyślam się, że chodzi o tę drugą sprawę.

Do czynników tzw. modyfikowalnych (w pewnym stopniu zależnych od nas) ryzyka raka wątroby należą: przewlekłe wirusowe zapalenia wątroby typu B iC, substancje o udowodnionym działaniu rakotwórczym - aflatoksyny, alkohol (marskość poalkoholowa), doustne środki antykoncepcyjne, środki anaboliczne, palenie papierosów, niektóre pasożytnicze choroby wątroby. Tak więc unikanie tych czynników może w pewnym stopniu chronić przed zachorowaniem.