Jaka może być przyczyna bólu jajnika lewego?

Witam Od jakiegos czasu zaobserwowałam u siebie ból jajnika, konkretnie lewego. Lewy jajnik boli, kłuje, czasem jakbym czuła na nim parcie bez względu na fazę cyklu, jest jestem tuż przed czy po miesiączce, czy w trakcie owulacji. W każdym razie czuje ból dośc często i dość długo tylko w lewym jajniku, nigdy w prawym. Podejrzewałam, że może to kwestia owulacji, ale wtedy chyba by bolały naprzemiennie, a dodatkowo przyjmuję antykoncepcję, a ból nie ustąpił. Lekarz zaobserwował zmiany, ale na prawym jajniku, nigdy nie wspominał o lewym, w sumie na zgłoszenie problemu z bólem w ogóle nie zareagował.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

ból jajnika może oznaczać wiele stanów w kobiecym organizmie. Po pierwsze, występuje on zazwyczaj przed spodziewaną miesiączką i jest częścią tzw. zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Jeżeli jednak taki stan utrzymuje się niezależnie od fazy cyklu, to powinien być obiektem stałej obserwacji.

Pierwsze schorzenie, które może powodować bóle jajnika, to zapalenie przydatków. Do zakażenia i występującego po nim stanu zapalnego może dojść za sprawą przebytej wcześniej infekcji intymnej. Oprócz bólu mogą również wystąpić inne symptomy, takie jak gorączką, osłabienie, plamienia i intensywne upławy.

Musi mieć też Pani na uwadze, że taka dolegliwość może oznaczać obecność torbieli na jajniku. W początkowej fazie tworzenia się takiej zmiany nie powoduje ona bólu, jednak gdy osiągnie większe rozmiary, mogą powodować opisane przez Panią dolegliwości.

Jeżeli ból nie mija lub nawet się nasila, zalecamy Pani ponowny kontakt z ginekologiem, celem wykonania badania z uwzględnieniem okolic lewego jajnika.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami dotyczącymi przywołanych wcześniej schorzeń:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-napiecia-przedmiesiaczkowego

https://portal.abczdrowie.pl/torbiel-jajnika

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.