Dlaczego mam te bóle jajnika po prawej stronie?

Witam, od bardzo dawna zmagam się z bólem jajnika po prawej stronie podczas stosunku. Po wizycie u ginekologa okazało się ze mam torbiel. Która wchłonęła się po miesiącu. Ból jednak nie zniknął. Nie pojawia się zawsze , ale np. Kilka dni przed owulacja i trwa 3 , 4 , 5 dni. Nie boli mnie tez w każdej pozycji. Od bardzo dawna często tez oddaje mocz , od kilku lat tak naprawdę. Nie mam żadnej infekcji. Czy mogą być to mięśniaki macicy? Bardzo się boje chodź ginekolog wykrył tylko ten torbiel , a po miesiącu na kontroli mówil ze wszystko jest okej. Czy mogą to być mięśniaki? Czy nie dopasowanie z partnerem? Czy ginekolog mógł nie zauważyć np. Takiego mięśniaka? Bardzo sie tym stresuje. Proszę o odpowiedz.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

dolegliwości bólowe jajnika mogą być spowodowane przez wiele czynników Po pierwsze, występuje ona zazwyczaj przed spodziewaną miesiączką i należy do objawów tzw. zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Jeżeli jednak taki stan utrzymuje się niezależnie od fazy cyklu, to powinien być obiektem stałej obserwacji.

Pierwszą myślą może być problem związany z torbielą. Zazwyczaj jajnik nie boli od razu, jednak dopiero wtedy, kiedy torbiel osiągnie większe rozmiary. W Pani przypadku doszło jednak do wchłonięcia torbieli i ginekolog nie widzi innych negatywnych zmian.

Podobny objaw występuje przy zapaleniu przydatków. Do zakażenia i występującego po nim stanu zapalnego może dojść za sprawą przebytej wcześniej infekcji intymnej. Jednak oprócz samego bólu występują też inne symptomy, takie jak gorączka, osłabienie, plamienia i upławy.

Co do mięśniaków macicy, to niegroźna zmiana nowotworowa, która charakteryzuje się kulistym kształtem i często występuje w grupie. Taka dolegliwość powinna zostać zauważona na badaniu ginekologicznym.

Jeżeli ból nie mija lub nawet się nasila, zalecamy Pani ponowny kontakt z ginekologiem oraz częste badania kontrolne. Może się okazać, że fakt związany z bólem jajnika po stosunku wiążę się z dyspareunią, o której może Pani przeczytać w artykule poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/dyspareunia

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami dotyczącymi przywołanych wcześniej schorzeń:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-napiecia-przedmiesiaczkowego

https://portal.abczdrowie.pl/torbiel-jajnika

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.