Jaka postać MODY?

Witam! Mając 15 lat, stwierdzono u mnie nieprawidłową glikemię na czczo. Przez kolejnych 15 lat nic się nie zmieniało, wystarczała sama dieta, by utrzymać cukier w ryzach. W ubiegłym roku zaszłam w ciążę i od pierwszego miesiąca wprowadzono u mnie insulinoterapię, ponieważ dieta nie wystarczała. Zrobiłam również badanie na obecność przeciwciał, których nie wykryto. Lekarz stwierdził, że mam cukrzycę typu MODY.

Urodziłam dziecko i obecnie nadal jestem na insulinie, ale przeczytałam już kilka artykułów i podobno powinnam zrobić badania genetyczne, żeby wykryć odpowiednią mutację. Lekarz nic mi o tym nie wspominał. Jestem na bardzo małych dawkach 4-3-4 j, nocna baza 7 j. Czy możliwe jest zastosowanie u mnie leków doustnych? Jak i gdzie mogę wykonać badania genetyczne i czy są one refundowane prze NFZ? Z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Na podstawie opisu jest bardzo prawdopodobne, że choruje Pani na cukrzycę typu MODY, jednak proszę pamiętać, że przez internet nie ma możliwości postawienia rozpoznania.

Tego typu cukrzyca rzeczywiście pojawia się głównie u ludzi młodych, w jej przebiegu nie powstają przeciwciała i niestety często mylona jest z cukrzycą typu 2.

Istnieje kilka typów cukrzycy typu MODY, określanych na podstawie mutacji.

Nie potrafię odpowiedzieć na temat, dlaczego lekarz nie rozmawiał z Panią na temat badań genetycznych. Generalnie badania te powinny być zalecane przez duże ośrodki z dużym doświadczeniem w leczeniu nietypowych cukrzyc. Niestety badania te nie są refundowane przez narodowy fundusz zdrowia, a ich koszt sięga nawet 3000 zł.

Proszę na ten temat porozmawiać ze swoim prowadzącym diabetologiem - rzadko wykonywane są badania w ramach różnych programów, jak na przykład przeprowadzany w Łodzi polegający na rejestrowaniu cukrzycy wieku rozwojowego, a w przypadku nietypowych przebiegów wykonywanie rozszerzanej diagnostyki (program ten dotyczy dzieci). Może Pani lekarz będzie wiedział coś o innych toczących się programach naukowych. Może warto również zasięgnąć konsultacji w dużym ośrodku z szerokim doświadczeniem w leczeniu cukrzyc monogenowych.

Polecam jeszcze artykuł zamieszczony na naszym portalu:
http://portal.abczdrowie.pl/cukrzyca-mody.

Pozdrawiam