Witam serdecznie,
Na początku zalecam zrobić badania np na cukier oraz nadczynność tarczycy. Jeżeli z badań wyjdzie wszystko w porządku należałoby szukać przyczyny tak niskiej wagi w diecie. Powinna Pani skupić się nad tym co zjada, a nie tylko ile. Często spożywamy jedzenie niezdrowe, złej jakości, wysokokaloryczne ale tak naprawdę ubogie w ważne składniki odżywcze. W ten sposób wcale nie odżywiamy swego organizmu. Należy spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny, o podobnych porach każdego dnia. Pierwszy posiłek należy zjadać nie później niż 1 godzinę po przebudzeniu, natomiast ostatni na 2 godziny przed snem. Należy pić 1-2 litry płynów dziennie, przede wszystkim pomiędzy posiłkami. Powinno się pić wodę mineralną, a także soki owocowe, soki owocowo-warzywne oraz warzywne (najlepiej świeżo wyciskane). Pomiędzy posiłkami wskazane jest sięganie po zdrowe przekąski: orzechy, nasiona, pestki, suszone owoce. Nie należy pomijać żadnego z wyznaczonych posiłków. Należy unikać produktów, które powodują biegunki lub inne dolegliwości jelitowo- żołądkowe. Należy zadbać o odpowiednią dawkę snu min. 7 godzin. Przed snem można wypić melisę lub szklankę ciepłej wody z miodem.
W celu zwiększenia masy ciała powinna Pani być na tzw. bilansie dodatnim czyli dostarczać więcej kalorii niż Pani zużywa. Proszę wyliczyć swoją czynną przemianę materii i tak dobrać jadłospis aby energetyczność diety ją przewyższała. Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem diety zachęcam do kontaktu, chętnie pomogę.
kontakt: tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk
Witam,
Diety dla osób z niedowagą powinny zawierać dodatki bilans kaloryczny. Są to diety wysokokaloryczne z dużą przewagą węglowodanów w diecie.
Nie oznacza to, że powinna Pani jeść przetworzone, niezdrowe jedzenie. Zbilansowana dieta to spożywanie pełnowartościowych białek, węglowodanów złożonych i tłuszczy nienasyconych. Dla osób z szybkim metabolizmem i problemem odkładania się tkanki tłuszczowej, zaleca się popijanie soków z owoców. Posiadają dużo kalorii, są zdrowe dzięki zawartym w nim witaminom i pobudzają apetyt. Również orzechy jak migdały czy pistacje to bardzo pożywna i kaloryczna przekąska.
Pozdrawiam
Witam serdecznie. Proszę powiedzieć więcej o utraconych kilogramach (np. ile wynosiła Pani wcześniejsza masa ciała, co było powodem do jej spadku, jak długo trwał spadek masy ciała) oraz swoim żywieniu w ostatnim czasie i aktualnej masie ciała. Wówczas zalecenia żywieniowe będą trafniejsze. Potrzebuję również informacji na temat Pani wieku i wzrostu. Po wskazówki i przepisy dietetyczne zapraszam również na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Dieta na przytycie dla 19-latki – odpowiada Sylwia Ogrodowczyk
- Skuteczne sposoby na przytycie dla 22-latka – odpowiada Sylwia Ogrodowczyk
- Jaka dieta celem przytycia dla 49-latki? – odpowiada Ewa Kozłowska
- Jak skutecznie przytyć przy dobrej przemianie materii – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Co na przytycie dla 13-latki? – odpowiada Ewa Kozłowska
- Jak zdrowo przytyć przy zdrowym odżywianiu w wieku 18 lat? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Co jeść, by zdrowo przytyć? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Problem z przytyciem u 22-letniego studenta – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Jak skutecznie mogę przytyć? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Chęć przytycia u 22-latki – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
artykuły
Sok w diecie młodych Polaków. Ekspert rozwiewa popularne mity
Jak wygląda dieta młodych Polaków? Po jakie produk
Co jest lepsze? Trzy duże posiłki czy kilka mniejszych w ciągu dnia?
Dwa? Trzy? A może pięć posiłków dziennie? Ile rzec
Hormony a otyłość
Nadwagę rozpoznajemy, jeśli BMI wynosi 25-29,9, ot