Jaki jest dokładny termin zapłodnienia?

Witam!

Mam pytanie czy mogłaby mi Pani wskazać mniej więcej termin, kiedy mogłam zajść w ciążę, jest to dla mnie bardzo ważne. Otóż pierwszy dzień ostatniej miesiączki miałam 31 stycznia, a 5 lutego krwawienie ustąpiło, ale stosowałam w styczniu jeszcze plastry E*** (ostatni plaster odkleiłam 27 stycznia). W lutym postanowiłam zrobić sobie przerwę, gdyż co roku robię miesiąc przerwy, ale zawsze miesiączki w danej przerwie mam w terminie, ale nie liczyłam jak długie mam cykle. 14 marca zrobiłam test i pierwsze usg, które wykazało, że zarodek ma 11mm, drugie usg 29 marca, że 2 dni, trzecie usg 19 kwietnia 10,6 dni, natomiast 22 kwietnia robiłam tzw. usg genetyczne w 3d i 4d, i wykazało 11.3dni.
 
Ja mam przeczucie, że zaszłam w ciąże między 14 a 16 lutego, stosunek bez zabezpieczenia uprawiałam 2, 3, 6, 14, 15 luty i 4 marca stosunek przerywany. Tak od 20 lutego miałam bóle jak na zbliżający się okres, które ustały i nasiliły się tak od 12 marca, a teraz już mi brzuszek rośnie:-) Nie wiedziałam, że po odstawieniu plastrów można tak szybko zajść w ciążę, przy czym 8 lat stosuję tabletki lub plastry:-)
Lekarz według ostatniej miesiączki wyliczył mi termin na 7 listopada a ostatnie usg na 8 listopada. Pozdrawiam!

KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!

Na podstawie Pani opisu faktycznie należy podejrzewać, że do zapłodnienia doszło 14 lub 15 lutego.
Przemawiają za tym poniższe założenia.

Po pierwsze, owulacja występuje zwykle między 10 a 16 dniem cyklu. Ze względu na stosowane od dłuższego czasu preparaty antykoncepcyjne możemy założyć, że cykle są regularne, 28dniowe. W przypadku wystąpienia zaburzeń miesiączkowania cykle mają tendencje do wydłużenia, nie skracania. Z tego też powodu z całą pewnością można stwierdzić, że 2, 4, 6 lutego były Pani dni niepłodne. Plemniki są w stanie przeżyć nie dłużej niż 6 dni, dlatego wszystkie plemniki zdążyły obumrzeć przed owulacją.

Po drugie, termin porodu obliczonego na podstawie ostatniego badania USG pokrywa się idealnie (1 dzień różnicy jest minimalnym odchyleniem) z terminem wyznaczonym na podstawie daty ostatniej miesiączki. Świadczy to o regularnych cyklach, a zatem owulacja musiała mieć miejsce w połowie lutego, co odpowiada 14-15 lutego.

Różnice w badaniu USG wynikają z subiektywności tego badania. Wyliczenia zależą od doświadczenia lekarza wykonującego badanie i sprzętu, na którym pracuje. Na podstawie powyższych rozważań z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że do zapłodnienia musiało dojść 14 lub 15 lutego.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty